Domates fidelerinde farklı GA3 uygulamalarının büyüme ve fide kalitesine etkileri
Effects of different GA3 applications on growth and quality of tomato seedlings
  1. Tez No: 697187
  2. Yazar: PINAR BAL AKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada domates fidelerinde farklı GA3 uygulamalarının büyüme ve fide kalitesine etkilerine bakılmıştır. Bunun için iki ayrı uygulama yapılmıştır. İki farklı alan kullanılarak yapılan denemede ilk olarak tohum ekimi öncesi yetiştirme ortamına 0, 25, 50, 75 ve 100 ppm GA3 uygulaması yapılmıştır. Diğer alanda herhangi bir uygulama yapılmadan tohumlar ekilmiş, bitkiler iki gerçek yapraklı döneme geldiğinde yeşil aksama bir defa olacak şekilde 0, 25, 50, 75 ve 100 ppm GA3 uygulamaları yapılmıştır. Bitkiler analiz büyüklüğüne geldiğinde laboratuvar ortamına alınmıştır. Analizlerde; fide boyu, kök boyu, gövde çapı, gerçek yaprak sayısı, sürgün yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, toplam kuru ağırlık, sürgün/kök kuru ağırlığı, sağlamlık katsayısı, Dickson kalite indeksi, yaprak alanı, yaprak kütle alanı, bitki kompaktlık indeksi, renk ve SÇKM'ye bakılmıştır. Yapılan uygulamalar sonucunda yetiştirme ortamına yapılan uygulamalarda; en yüksek fide boyu ve gövde çapı 25 ve 50 ppm GA3 uygulanan bitkilerde, en fazla sürgün ve kök yaş-kuru ağırlıkları ise 75 ppm GA3 uygulanan bitkilerde elde edilmiştir. Yapraktan yapılan uygulamalarda; en yüksek fide boyu, gövde çapı, sürgün yaş ve kuru ağırlıkları 25 ve 50 ppm GA3 uygulanan bitkilerden elde edilmiştir. Her iki uygulamada da kök boylarında önemli etkiler gözlenmemiş, 100 ppm GA3 uygulama yapılan bitkiler kontrol grubuna yakın sonuçlar vermiştir. GA3 kullanımının fide kalitesini artırmada olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Çalışma sonuçlarımıza göre GA3 uygulamasının tohum ekimi öncesi yetiştirme ortamına ve yapraklara 25, 50 ve 75 ppm uygulama dozlarının fide yetiştiriciliğinde kaliteyi artırmada kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different GA3 applications on growth and seedling quality in tomato seedlings were examined. Two separate applications were made for this. In the experiment, which was carried out using two different fields, 0, 25, 50, 75 and 100 ppm GA3 was applied to the growing medium before sowing. Seeds were planted without any application in the other area, and 0, 25, 50, 75 and 100 ppm GA3 applications were made when the plants reached the stage with two true leaves, so that the green parts were once. When the plants reached the analysis size, they were taken to the laboratory environment. In analysis; seedling height, root length, stem diameter, true leaf number, shoot fresh weight, shoot dry weight, root fresh weight, root dry weight, total dry weight, shoot/root dry weight, strength coefficient, Dickson quality index, leaf area, leaf mass area, plant compactness index, color and SÇKM were examined. As a result of the applications made, in the applications made to the growing environment; the highest seedling length and stem diameter were obtained in the plants applied 25 and 50 ppm GA3, the highest shoot and root fresh-dry weights were obtained in the plants applied 75 ppm GA3. In applications made from leaves; The highest seedling height, stem diameter, shoot fresh and dry weights were obtained from the plants applied 25 and 50 ppm GA3. No significant effects were observed on root lengths in both applications, and plants treated with 100 ppm GA3 gave results close to the control group. It has been observed that the use of GA3 has positive effects on increasing seedling quality. According to our study results, it is thought that 25, 50 and 75 ppm application doses of GA3 application to the growing medium and leaves before seed planting can be used to increase the quality in seedling cultivation.