Midye transaminazları üzerine incelemeler
Investigations on mussel transaminases
  1. Tez No: 88306
  2. Yazar: AMİR ASHKHASİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye sahillerinde bulunan Mytilus galloprovincialis Lam. midye türünün aspartat ve alanin aminotransferazları incelendi. Tüm doku, hepatopankreas ve manto kısımlarında yapılan araştırmada, aspartat aminotransferazın hepatopankreastaki aktivitesinin alanin aminotransferaza göre fazla olmasından dolayı, midye hepatopankreasından aspartat aminotransferaz kısmen saflaştırıldı ve bazı kinetik özellikleri incelendi. Deneyin yapılacağı gün İstanbul Boğazı Rumelikavağı kıyılarından toplanan midyelerin hepatopankreas kısmları çıkarılarak, %0.9 NaCI ile, homojenize edildi. Aspartat aminotransferaz aktivitesi gösteren homojenizatın %35-%65 amonyum sülfat kesiti elde edildi ve dializden sonra bu kesit hidroksilapatit kolona uygulandı. pH'sı 6.8 olan ve artan molaritede fosfat tamponu ile yapılan kromatografı sonucunda, aspartat aminotransferaz 100 mM fosfat tamponu ile elüe edildi. Bu işlem sonunda, midye hepatopankreasından 83 kez saflaştırılan aspartat aminotransferazın poliakrilamid jel elektroforezinde iki aktivite bandı göstermesi nedeniyle iki izoenzim içerdiği sonucuna varıldı. Aspartat aminotransferaz üzerine temperatürün etkisi incelendiğinde, enzimin 25°C ve 40°C'lerde maksimum aktivite gösterdiği ve aktivitenin 60°C'de tamamen kaybolduğu görüldü. Enzimin optimum pH'sının pH 7.6'da olduğu; aspartat ve 2-oksoglutarata karşı Km değerlerinin ise, sırasıyla, 1.7 mM ve 6.6x1 0"2 mM, Vmax değerlerinin 0.162 U/ml ve 0.149 U/ml olduğu bulundu. Mytilus galloprovincialis Lam.'in hepatopankreasından elde edilen aspartat aminotransferazın çeşitli özelliklerinin incelenmesi sonucunda M. galloprovincialis Lam.'in hepatopankreasının, zengin bir enzim aktivitesi içermesi nedeniyle, Biokimya kitlerinin üretiminde iyi bir kaynak olabileceği kanısındayız. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study aspartate and alanine aminotransferase enzymes of Mytilus galloprovincialis Lam., the species specific to the Turkish coast were examined. Because it was found that aspartate aminotransferase activity in the hepatopancreas was superior to alanine aminotransferase while surveying the activities of these enzymes in the whole body, hepatopancreas and mantle tissues; among these two enzymes, aspartate aminotransferase was partially purified from hepatopancreas and its kinetic properties were studied. Molluscs were collected daily from the Rumelikavağı coast and hepatopancreases were homogenized with 0.9% NaCI solution after dissection from the body. Then 35%-65% ammonium sulphate cut was obtained and after dialysis, this fraction was applied to the hydroxylapatite column. The elution performed by increasing molarity gradient of the phosphate buffer, pH 6.8, resulted in the recovery of the aspartate aminotransferase activity in 100 mM phosphate buffer pool. The 83 fold purified enzyme was applied to the polyacrylamide gel electrophoresis and the existence of two bands indicated the two isoenzymes of the aspartate aminotransferase. Effect of temperature on the activity of the enzyme was examined and it was found that the enzyme exhibited maximum activities at 25°C and 40°C and, activity completely dissappeared at 60°C. Aspartate aminotransferase activity was maximum at pH 7.6, Km values for aspartate and 2-oksoglutarate were 1.7 mM and 6.6x1 0"2 mM, Vmax for the same substrates were 0.162 U/ml and 0.149 U/ml, respectively. In this study, aspartate aminotransferase from hepatopancreas of Mytilus galloprovincialis Lam. is partially purified and some of its kinetic properties were examined. Since the hepatopancreas of Mytilus galloprovincialis Lam. is rich in aspartate aminotransferase activity, this organ can be a good source for the production of aspartate aminotransferase for laboratory kits. 47