Ratlarda Kadmiyum'un serum AST, ALT ve ALP aktiviteleri üzerine etkileri
Effect of cadmium on serum AST, ALT and ALP levels in rats
- Tez No: 69720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KORKUT TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada sıçanlarda canlı ağırlık değerleri ve serum AST, ALT ve ALP düzeylerine bakılarak kadmiyum klorürün canlı üzerindeki etkileri in celenmiştir. Bu amaçla DETAE'de üretilen 200-250 g. arasında canlı ağırlığa sahip 70 adet Wistar albino soyu genç erişkin sıçan kullanıldı. Sıçanlar biri kontrol diğerleri deneme grupları olmak üzere 7 eşit gruba ayrıldı. 3., 5., 7. de neme grupları sırasıyla 2., 4. ve 6. deneme gruplarının kontrol grubunu oluştur du. Sıçanlar 11 günlük deneme süresi boyunca pellet yemle“ad libitum”bes lendiler. Çalışmanın 1., 4., 7. ve 10. günlerinde sıçanlara kg. vücut ağırlığına 0.1 mg dozda kadmiyum klorür, 2. deneme grubuna i.v. yolla 4. deneme grubu na s.c. yolla, 6. deneme grubuna gavaj yöntemiyle oral yolla verilirken yine ay nı günlerde sıçanlara kg. vücut ağırlığına 0.1 mg. dozda serum fiyolojik, 3. gru ba i.v yolla, 5. deneme grubuna s.c. yolla, 7. gruba gavaj yöntemiyle oral yolla verildi. Çalışmanın 2., 5., 8. ve 11. günlerinde tartılan sıçanlardan aynı günler de kuyruk veni kesilerek kan örnekleri toplandı ve serum AST, ALT ve ALP düzeyleri saptandı. Canlı ağırlık düzeylerinin kontrol grubunda hafifçe artmasına karşın, 1. deneme grubunda 2. ve 8.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY EFFECT OF CADMIUM ON SERUM AST, ALT, AND ALP LEVELS IN RATS This study evaluated the effect of cadmium chloride on live body weight and serum AST, ALT and ALP levels in rats. A total of 70 Wistar-albino young-adult rats weighing between 200 and 250 g were used. The animals were divided into seven groups, each consisting of an equal number of rats and one group was assigned as the control group. Groups which were assigned as con secutive odd numbers (3,5, and 7) were selected as controls of those with con secutive even numbers (2,4 and 6), respectively. The study animals received pellet food“ad libitum”for a period of 1 1 days. The experimental animals in the 2nd, 4th, and 6th groups were administered cadmium chloride (0. 1 mg/kg) in travenously, subcutaneously and orally by gavage, respectively on the 1st, 4th 7th and 10th days, while their respectively controls received saline (0.1 mg/kg) by the same routes as their counterparts. All the rats were weighed and blood sam ples were collected from a tail vein for serum AST, ALT, and ALP determina- ton on the 2nd, 5th, 8th and 11th days.