Tavuklarda toxoplasma gondii antikorlarının IFA ve IHA yöntemleri ile araştırılması
The Examination of anti toxoplasma antibodies with IFA and IHA techniques at chicken
- Tez No: 69722
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGENE BÜGET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
38 02ET Denizli ve Trakya bölgesinden gelen 200 tavuk serum örneğinde İFA ve IHA yön temleri ile anti - Toxoplasma gondii antikorları araştırılmıştır. İFA yönteminde £ 1/4, IHA yönteminde ise > 1/64 sulandırımdaki pozitiflikler anlamlı kabul edilmiş ve IFA'da seropozitillik %6, IHA'da ise %37,5 olarak belirlenmiş tir. Bu deneylerde pozitif kontrol serumu olarak kullanılmak amacı ile T. göndü ile infekte edilen tavuğun karaciğer, beyin, kalp kası, göğüs kası ve dalaktan hazırlanan doku kesiti preparatlan hemotoksilen eozin boyanarak incelendiğinde T. gondii trofo- zoitleri görülmüştür. Bu tavuğun bağışık serumunda İFA ile en yüksek 1/32, IHA ile 1/2048 titrede antikor saptanmıştır. İnsanların T. gondii'den korunmasında bilinen klasik yollara ek olarak, sonuçla rımız tavuk etlerininde iyi pişirilmeden yenmemesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY At the samples of 200 chicken sera that were collected from the regions of Denizli and Trakya anti-r. gondii antibodies were investigated by using IFA and IHA methods. Positiveness in IFA method > 1/4 and in IHA method £ 1/64 serum titers accepted as meaningfull, so seropositiveness were obtained as 6% in IFA, and 37,5% in IHA. In these experiments, with the aim of to using positive control sera, a chicken infected by T. gondii. In the smears stained by hemotoxilen-eosin from liver, brain, heart muscle, breast muscle and spleen of this chicken, T. gondii trophozoits were seen. In the immune sera of this chicken, it was found that at most 1/32 serum titers with IFA and at most 1/2048 serum titers with IHA T. gondii specific antibodies. In addition to classical methods with regard to our results; avoidance of undercooked and uncooked chicken products in an important preventive measure, for T. gondii infections.