Instruction giving practices in EFL classes
Yabancı dil olarak İngilizce öğretilen sınıflarda yönerge verme uygulamaları
  1. Tez No: 697227
  2. Yazar: YEŞİM UĞURLU ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Öğrenme görevleri veya etkinlikleri için verilen yönergelerin niteliği bir öğrenme görevi veya etkinliğinin verimliliğini belirlediğinden; bu yönergeler, etkinlikler veya tüm ders kadar dikkate değerdir. Düşük nitelikteki yönergeler, etkinliğin veya tüm dersin başarısız olmasına neden olabilirken (Anderson, 2004; Scrivener, 2011; Sowell, 2017); uygun şekilde verilen yönergeler öğrencinin derse katılımını arttırır (Somuncu ve Sert, 2019), öğrenme sürecini daha etkin kılar (Slavin, 1995) ve öğrencinin bağımsız hareket etmesine olanak tanır (Ur, 1991). Yönerge vermenin bu denli önemli olmasına ragmen; öğretmen eğitiminde göz ardı edilen bir öğretmen becerisi olarak gözlemlenmiştir (Sowell, 2017). Bu nedenle, etkinlik yönergelerinin sınıf içi uygulamalarının gözlemlenmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretimi dersliklerinde etkinlik yönergelerinin nasıl verildiğini ve kontrol edildiğini araştırmak, bu aşamalarda hangi tekniklerin kullanıldığını belirlemek ve öğretim elemanlarının yönergeleri verirken ve kontrol ederken kullandıkları teknikler hakkında fikirlerini toplamak ve son olarak öğretim elemanlarının görüşlerini ve sınıf içi uygulamalarını karşılaştırmaktır. Ayrıca, Covid-19'un patlak vermesiyle dünyadaki okulların çoğu geçici olarak kapatılmış veya çevrimiçi eğitime başlamıştır. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı başından itibaren Türkiye'deki vakıf üniversitelerinin çoğu, aynı anda hem online hem de yüz yüze derslere olanak tanıyan hibrit modele geçmiştir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, yüz yüze ve çevrimiçi derslerde verilen farklı yönerge verme ve kontrol etme uygulamaları da kıyaslanabilinecektir. Bu bağlamda, mevcut çalışmanın bir diğer amacı, hem yüz yüze sınıflarda hem de çevrimiçi oturumlarda yönerge verme uygulamalarını ortaya çıkarmaktır. Bununla ilgili olarak, bu çalışma bir vakıf üniversitesinde yedi İngilizce öğretim görevlisi ile gerçekleştirilmiştir. Her bir öğretim görevlisinin sekiz saatlik dersi (dört yüz yüze ve dört çevrimiçi ders) araştırmacı tarafından kayıt altına alınmış ve yazıya dökülmüştür. 56 saatlik yazıya dökülmüş dersler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretim elemanlarının her bir dersi gözlemlendikten sonra öğretim elemanlarının görüşlerini almak ve sonuçların güvenirliğini artırmak amacıyla öğretim elemanları ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler de yazıya dökülmüş ve içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada yönerge vermeye yönelik, ders kitabındaki orijinal yönergeyi okuma, açımlama, ana dile çeviri, gösteri, bir öğrenciye sesli okutma ve öğrencilere yönergeleri bireysel olarak okutma olmak üzere 6 farklı teknik elde edilmiştir. Öte yandan, öğretim görevleri yönergeleri kontrol etmek için göstergesel sorular sormak, göndergesel sorular sormak, ana dilde sorulan sorular ve öğrencilerden yönergenin özetini almak üzere 4 farklı teknik kullanmışlardır. Farklı tekniklerin tercih edilmesini etkileyen faktörler; aktiviteye dayalı faktörler, öğretim ortamına dayalı faktörler, öğrenciye dayalı faktörler, yönergeye dayalı faktörler, zaman yönetimi faktörleri ve öğretim görevlisine dayalı faktörler olmak üzere tespit edildi. Araştırmanın temel amaçlarından biri olması nedeniyle öğretim ortamı (yüz-yüze veya online), öğretim elemanlarının hem yönerge verme hem de kontrol etme tarzlarında etkili bulunmuştur. Araştırma, öğretim elemanlarının görüşlerinden hareketle öğretim elemanlarının yönerge verme ve kontrol etme uygulamalarında davranışlarının altında yatan nedenlere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Instructions given for learning tasks or activities are as noteworthy as the activities or the whole lesson since the quality of given instructions determines the efficiency of a learning task or activity. While low quality of instructions may lead to failure of the activity or the whole lesson (Anderson, 2004; Scrivener, 2005; Sowell, 2017), properly delivered instructions encourage student participation (Somuncu & Sert, 2019), foster learning process (Slavin, 1995) and promote independent learner activity (Ur, 1991). Despite the great importance of instruction giving, it is a teacher skill being ignored in teacher education (Sowell, 2017). Hence, it is significant to observe classroom practices of activity instructions. The aim of the study is to explore how activity instructions are given and checked in EFL classrooms, to identify which techniques are utilized and to gather the instructors' ideas about the techniques they use while giving and checking instructions, which also enables to compare the instructors' views and actual practices. Furthermore, with the outbreak of Covid-19, most of the schools around the world have been closed temporarily or have begun online education. Most of the foundation universities in Turkey have started the hybrid model; both online and face-to-face classes since the beginning of the academic year of 2020-2021. With all these in mind, this current situation allows to compare different applications of giving and checking instructions regarding face-to-face and online lessons. In this respect, the current study aims to find out instruction giving practices in both face-to-face classrooms and online sessions. Regarding this, the current study was conducted with seven EFL instructors in a foundation university. Eight hours of lessons of each instructor (four face-to-face and four online lessons) were recorded and transcribed by the researcher. The 56-hours of transcribed lessons were analyzed using content analysis. After the observation of each lesson of the instructors, in order to collect the instructors' opinions and increase the reliability of the results, interviews were conducted with the instructors. The interviews were also transcribed and analyzed using content analysis. One of the findings of the study was that there were 6 different techniques to give instructions: reading the original instruction in the coursebook, paraphrasing, L1 translation, demonstration, making one student read aloud, and reading the instructions individually. On the other hand, the instructors used four techniques to check instructions: asking display questions, asking referential questions, L1 display questions, and getting summary from students. Their choices differentiated based on different reasons: activity-based factors, medium of teaching, student-based factors, instruction-based factors, time management factors, and instructor-based factors. Due to being one of the main aims of the study, medium of teaching was found effective in both instruction giving and checking styles of the instructors. Based on the views of instructors, the study sheds light on the reasons behind instructors' behaviors in instruction giving and checking practices.