The relationship between teachers' attitudes and feedback-giving practices and student expectations: Theorizing from practice in an efl context
Yazılı geri bildirim konusunda öğretmenlerin tutum ve uygulamaları ile öğrenci beklentisinin ilişkisi: Yabancı dil olarak ingilizce yazma bağlamında uygulamadan kurama geçiş
  1. Tez No: 801139
  2. Yazar: ELİF GÜRERGENE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEMRA AKYEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenme (EFL) ortamlarında yazma becerilerinin öğretimi genellikle öğrencilerin çabalarını ve mücadelelerini gerektirebilecek zorlayıcı bir eylem olarak düşünülür. Öğretme ve öğrenme tekniklerinin kullanımındaki farklılıklar veya eğitim ortamlarındaki fırsat eşitsizliği göz önüne alındığında, geri bildirimin kullanılması, öğretim için diğer bazı araçların eksikliğini giderebilir ve ilerlemeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu bağlamda, Sosyo-yapılandırmacı Teoriden yararlanan bu karma tip çalışma, (a) öğretmenlerin yazılı geri bildirim bağlamındaki yönelimleri (b) öğrencilerin yazılı geri bildirim bağlamında beklentileri (c) öğretmenler tarafından öğrenci kağıtları üzerinde uygulanan geri bildirimin doğası arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlamıştır. Bu kimlikleri ortaya koymak için, öğretmen ve öğrencilerin tutumlarını ve beklentilerini ölçen iki ölçek geliştirilmiştir. Öğretmen ve öğrenci anketleri farklı katılımcılar arasında pilot uygulama yapıldıktan sonra 99 öğretmen ve 539 öğrenciye uygulanmıştır. Verileri çeşitlendirmek için, 11 öğretmen ve ayrıca 61 öğrenci arasında Eleştirel Yansıtıcı Notlar, Yarı-yapılandırılmış Görüşmeler, Grafik Çıkarımlar ve Analitik Notlar gibi çeşitli nitel veri oluşturma araçları kullanılmıştır. İstatistiksel olarak, bahsi geçen 11 öğretmenin, nicel çalışmada daha geniş bir örneklemi (99 kişi) temsil ettiği bulunduğundan, nitel çalışmanın bulgularının daha büyük gruba, yani 99 öğretmene de aktarılabilme ihtimali bulunmaktadır. Öğretmenler ve öğrencilerden oluşan katılımcılardan derlenen verinin bir grup analizine bağlı olarak ortaya çıkan bulgular karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Ayrıca 11 öğretmene ait 55 geri bildirim kağıdı, öğretmen ölçeğinin uygulanması sonucu ortaya çıkan Yeni Geri bildirim Modeli'ne göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar, öğretmenlerin sırasıyla motive edilen, dolaylı ve doğrudan geri bildirime yönelik oldukça olumlu düşüncelere sahip olduklarını göstermiştir. Bununla birlikte, öğretmenlerin, daha iyi yazma için öğrencilere birden fazla yazma şansı verdiklerinde, bazı hatalar hakkında geri bildirim vermekten kaçındıkları görülmüştür. Ayrıca, öğretmenlerin farklı araçlarla ölçülen geri bildirim verme davranışları ile geri bildirim kağıtlarının değerlendirilmesiyle ölçülen geri bildirim uygulamaları arasında doğrudan bir benzerlik bulunmamıştır. Ayrıca, öğrenciler arasında, motive edici geri bildirimin popülaritesinin dolaylı ve doğrudan geri bildirimi geride bıraktığı görülmüştür. Bir grup öğrenci, geri bildirim fikrini, yazma konusuna yönelik fikirlerle ilgili olduğu zaman değil dilin yapısal özellikleriyle, örneğin dil bilgisi, kelime dağarcığı veya organizasyonla ilgili olduğu zaman benimsemişlerdir. Son olarak, örtüşmeler tespit edilse de öğretmenler ve öğrencilerin geri bildirimle ilgili yönelimlerinin birkaç noktada birbirinden ayrıştığı görülmüştür. Öğretmenlerin tutum ve uygulamaları ile öğrencilerin geri bildirim beklentileri arasında tam bir uyum olmamasının olası nedenleri arasında öğretmenlerin ve öğrencilerin eğitim geçmişinin, kurumsal taleplerin, öğrencilerin yeterlilik seviyelerinin, eğitsel gereksinimlerinin ve motivasyon düzeylerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma teorik, metodolojik, ve eğitsel önermeler ve uygulamalar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The instruction of writing skills in EFL settings is generally deemed a demanding act that might need external reinforcement to support learners' own efforts or struggles. Given the variance in the use of teaching and learning techniques or the inequality of opportunities in educational milieus, the use of feedback might compensate for the lack of some other tools for instruction and help accelerate progress. This said, drawing on the Socio-constructivist Theory this mixed-type study aimed to find out the relationship between (a) teachers' written feedback orientations, (b) learners' written feedback expectations and (c) the nature of feedback as practiced by teachers on student papers. In order to manifest these, two scales tapping teachers' and learners' attitudes and expectations were developed. Teacher and Student Scales were administered to 99 teachers and 539 students after being piloted among different participants. To triangulate the data, several qualitative data generation tools, i.e., Critical Reflective Memos, Semi-structured Interviews, Graphic Elicitations, and Analytic Memos, were used with the involvement of 11 teachers and 61 students. As these 11 teachers were statistically found to be the representative of the larger sample in the quantitative study, the findings of the qualitative study might be transferrable to the larger group: 99 teachers, as well. Based on a set of analyses of the data collected from a dual set of participants, teachers, and students, the findings were also cross-referenced. Further, the 55 feedback papers of 11 teachers were evaluated based on the New Model of Feedback that emerged out of the implementation of the teacher scale. The results showed that teachers held highly positive thoughts towards motivational, indirect, and direct feedback respectively. Yet, in some circumstances, they avoided giving feedback on some errors particularly when they gave students more than one chance for better writing. Also, there was no direct correspondence between teachers' self-reports regarding their feedback-giving behaviors as measured by different instruments and their practices of feedback as measured by the evaluation of feedback papers. Further, with regard to students' expectations, it was found that the popularity of motivational feedback surpassed that of indirect feedback and direct feedback. Categorically, some of the students liked the idea of feedback when it was related to the form, i.e. grammar, vocabulary, or organization but they did not welcome feedback related to the ideas concerning the writing topic. Finally, teachers' and learners' feedback-related orientations diverged at several points though overlaps were also spotted. Possible reasons for the incongruence between teachers' attitudes and practices and students' expectations regarding feedback included teachers' and students' educational backgrounds, institutional demands, learners' proficiency levels, pedagogical needs, and motivation levels. Finally, this study yielded theoretical, methodogical, pedagogical implications and applications with a wide range of spectrum.