Yüksek çözünürlüklü optik uydu görüntüsünden yararlanarak ticaret gemilerinin ayrımı, tanınması ve bulunması
Discrimination, recognition and presence of trade ships by using the high-resolution optical satellite image
- Tez No: 697236
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP BERKAN ECEVİTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Uzaktan algılama teknolojileri gelişmeye devam ettikçe birçok farklı bilim dalının bu konuya olan ilgisi her geçen gün daha da artmaktadır. Denizcilik alanında da bu gelişmelerin ışığında yapılan çalışmalar çoğalmaktadır. Gemilerin uydu görüntüleri üzerinden tespit edilmesine yönelik çalışmalar özellikle aktif radar uyduların sürece katılması ile hız kazanmıştır. Bu çalışmada ise optik uydu görüntüleri üzerinden gemi tespiti ve denizcilik alanının ilgi alanına giren gemi kimliğinin tespit edilmesi üzerine eğitimsiz uzaktan algılama ve görüntü işleme yöntemleriyle gemi ve gemiye ait tanımlayıcı özelliklere ulaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında gemiye ait en, boy, mevki, zaman, rota, pruva hattı, seyir durumu bilgilerine ulaşılabildiği ve anlamlı bir şekilde belirlendiği gözlemlenmiştir. Bunların dışında kalan tür ve hız tespiti için ise çalışmalara devam edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Gemi tür tespitinde geometrik, hız tespitinde ise istatistiksel yaklaşımlar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
As remote sensing technologies continue to develop, the interest of many different disciplines in this subject is increasing day by day. Studies conducted in the light of these developments in the field of maritime are increasing. Studies on detecting ships through satellite images gained momentum especially with the participation of active radar satellites in the process. In this study, it has been tried to reach the descriptive features of the ship and the ship with untrained remote sensing and image processing methods on the detection of the ship via optical satellite images and the identification of the ship that is in the field of interest of the maritime area. When the results obtained are examined, it has been observed that the ship's width, length, position, time, route, bow line, cruise status information can be accessed and determined in a meaningful way. It was concluded that studies should be continued for the determination of species and speed other than these. Geometric approaches are recommended for ship type detection and statistical approaches are recommended for speed detection.