Material data flow in logistics based on graph database
Grafik veri tabanına göre lojistikte materyal akışı
- Tez No: 697237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN ÖZDAĞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Taşıma yönetimi ve ağ tasarımı stratejileri, yoğun lojistik faaliyetleri nedeniyle küresel üreticilerin karar verme süreçlerinde büyük ve önemli bir etkiye sahiptir. Bu çalışmada sanayi ve otomotiv ürünlerinin en büyük üreticilerinden olan bir şirketin dünya çapındaki sevkiyatlarındaki malzeme akışı incelenecektir. Çalışmanın amacı, grafik veri tabanına dayalı şeffaflığı artırmak, dünya çapındaki gönderilen yüklemeleri görselleştirmek, malzeme akışını anlamak, izlemek ve gelecekteki lojistik ağ analizi için daha iyi optimizasyon çözümleri bulmaktır. Bu sayede bütünleşmiş ortak veri platformu oluşturulacak ve lojistik departmanındaki sorunlardan biri çözülecektir. Graf veritabanı ile modern bir yaklaşım tanımlanacak ve yapılandırılmış lojistiğin yüklemelerinde büyük veri yönetimi analiz edilecek ve gözlemlenecektir. Bu çalışmanın yöntemi, SAP'den alınan verilerle ilişkisel veri tabanında modelleme yapmak ve bir yıl içerinde yüklenen gönderilerde netlik sağlamak için grafik veri tabanına veri geçişini sağlamaktır. Veriler, varlık bağlantı şeması ile modellenip, SAP (EP1) ve ilişkisel veri tabanının bir ürünü olan Microsoft Yapılandırılmış Sorgu Dili veri tabanı yönetim sisteminin yardımıyla toplanır
Özet (Çeviri)
Transport management and network design strategies have a huge and significant impact on decision making process of global manufacturers due to their intensive logistics activities. In this study, one of the biggest producers of industrial and automotive products will be examined regarding its material flow in worldwide outbound shipments. The aim of the study is increasing transparency, visualize worldwide outbound transports, understanding and monitoring material flow and with including performance quality of international forwarders based on graph data to find better optimization solutions for future logistics network analysis. On this way, integrated common data platform will be created and one of the problems will be solved in logistics network design department. A modern approach will be defined with graph database and big data management will be analyzed and observed in structured logistics' outbound data. Methodology is modelling relational database from SAP and ensuring data migration to graph database to provide pellucidity on outbound shipments for one-year logistics' data. Data is modelled with an Entity Relationship Diagram and collected by using SAP (EP1) and Microsoft Structured Query Language (MSQL) Server in relational database.