طريق الاهتداء بأحكام الإمامة والاهتداء للعلامة الشيخ أحمد بن عبدالمنعم بن يوسف بن صيام الدمنهوري دراسة وتحقيقاً
(Tarikul-İhtida bi Ahkam El-İmame Vel-iktida lil-Allame Eş-Şeyh Ahmed B. Abdi'l-mün'im B. Yusuf B. Siyam Ed-Demenhüri) dirase ve tahkik
- Tez No: 697244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Elinizde bulunan bu araştırma: (TARİKU'L-İHTİDA' Bİ-AHKAM EL-İMAME VEL- İKTİDA LİL-ALLAME EŞ-ŞEYİH AHMED BİN ABDULMUN'İM BİN YUSUF BİN SİYAM EL-DEMENHÜRİ DİRASETEN VE TAHKİKEN) başlığı altındadır. Bu araştırma önemli bir hususa işaret etmektedir. Ebu Hanife mezhabindeki namazın imam ve me'müm olma hükümleri içermektedir. Müellif bu konuyla ilgili en önemli meseleleri zikretmektedir, imam ve me'müm ile ilgili tüm hükümleri açıklamaktadır. Müellif, Bölümleri kitabın giriş kısmındaki belirtiği gibi sırayla sunmaktadır. Meseleleri sunma metodünü İmam El-Heskefi'nin el-Durru'l-Muhtar'da sunulduğu gibi konuları sunmuştur. Bölümlerin düzenlemeside onun ve mezhebi bir çok alim tarafından Hidayet eserindeki gibi düzenlenmiştir. Müellif bu eseri bölüm şeklinde yazıp bahsetmek istediği her konuyu bölümün başında özel bir başlık koymuştur. Tüm meselelerde konuların düzenini dikkat ederek tanımlamalar, bölünmeler ve şartları gerektiği kadar açıklamıştır, gerekli yerlerde ihtilaflardan da bahsetmiştir. Müelif, tüm akli ve nakli bilimlerinde bilgin olan bu zat parlak bir âlim ve uzmandı. Kendi zamanında El-Ezher'in şeyhidi. çeşitli ilimlerden 40'tan fazla eser bırakmıştır. Bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada, giriş ve ekler, yazarın hayatı ve kıtabın yazma metodünü yazdıktan sonra eserde bulunan tüm meseleri tahkik edip elimde olan her iki nushayı karşılaştırarak inceledim. Son olarak içindekiler listesi, ve sonuç ve tavsiyeler yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research which is in your hands under the title: (The way that guiding provisions of rulings leadership (The Imamate) and following of the scholar of Sheikh Ahmed bin Abdel Moneim bin Yusef bin Siyam al-Damanhouri by studying and verifying) It refers to an important topic, which is the objective of the Imamate and following of prayer in the Abu Hanifa doctrine, The author - may God bless him - explained the most important issues related to this matter, mentioned the rulings of the imam and what is related to him and the congregants, and in his book he presented all the sections in the order that was mentioned in the introduction of the book, and regarding his approach in presenting issues such as the presentation of Imam al-Hasakfi in al-Dur al-Mukhtar and the arrangement of the sections as his order and the arrangement of many of the writings of the doctrine as the book of“Hydaiat”and others, the author - may God bless him - arranged his book in a classification, and placed on top of the objectives a title for this section that he wanted to mention. In addition, in all the matters he had mentioned definition, divisions and qualification, then explained as much as he could as it is necessary while taking into consideration the order of the matters, and then them mentioned differing it if he deems it necessary. And the author, he was a brilliant scholar and expert in all mental and spiritualistic sciences, and he was on of Al-Azhar in his time. He wrote more than forty books of various sciences, and therefore he was very great importance author. I have written an introduction at the beginning and its annexes and studied and explained the author's life and what is related to it, and explained his approach for writing his book. And verifying each issue and compered the two handwriting copies that are in my hands, and including indexes at the end of the research and a conclusion containing the results and recommendations.