Endonezya ile Türkiye arasındaki ekonomik diplomasi: Endonezya palm yağı ihracatının Türkiye pazarına girme stratejisi
Economic diplomacy between Indonesia and Turkey: Strategy of penetration of Indonesian palm oil exports to the Turkish market
  1. Tez No: 697271
  2. Yazar: ADIB LUTFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASUH USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Endonezya'nın palm yağı penetrasyonu için bir strateji olarak Türkiye'nin seçilmesinin nedeni, Türkiye'nin palm yağı talebine olan bağımlılığının yüksek olmasıdır. Bu bağımlılık, hammadde olarak hurma yağı kullanan gıda ve oleokimya endüstrilerinden kaynaklanmaktadır. Türkiye'de yüksek oranda palm yağı tüketimi de Türkiye nüfusunun nüfus artışı faktöründen ayrı tutulamaz. Biyodizel üretiminde kullanılan ayçiçeğinin yerli üretiminin talebi karşılayamadığı bilinmektedir. Bu nedenle, Türkiye'nin biyodizel programı başlatıldığından bu yana 3.5 milyon tona kadar ayçiçeği ithal etmesi ve yılda yaklaşık 3.75 milyon dolar harcaması gerekiyor. Bu fenomen nedeniyle, Endonezya hurma yağının fiyatı ayçiçeğinden çok daha ucuz ve daha istikrarlı olduğu için, en azından Endonezya, hurma yağı ihraç ederek biyodizel üretimi için kullanılan ayçiçeği pazarına hakim olabiliyor. Endonezya hükümeti, İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla Türkiye pazarına girerken, Endonezya-Türkiye iş iletişim forumu şeklinde tanıtım faaliyetlerine odaklanan ekonomik diplomasi kavramını kullanıyor. Buna ek olarak, hükümet ayrıca politika tavsiyeleri almak için pazar araştırma enstitüleri ile işbirliği arayışındadır. Yazar, İstanbul Başkonsolosluğu'nun performansını incelerken, piyasa araştırması yürütürken ticari teşvik faaliyetleri ve özel sektörle dış istişareler yoluyla hareket eden ekonomik diplomasiye teorik bir yaklaşıma dayalı nitel bir yöntem kullanacaktır. Bu araştırmanın hazırlanmasında kullanılan veri kaynakları, çeşitli araştırma raporları ve daha önce yapılmış akademik çalışmaların yanı sıra araştırma konusu ile ilgili çeşitli kitaplar, akademik dergiler ve haber okuma materyalleridir.
Özet (Çeviri)
The reason for choosing Turkey as a strategy for Indonesia's palm oil penetration is that Turkey has a high dependence on palm oil demand. This dependence arises from the food and oleochemical industries that use palm oil as a feedstock. The high consumption of palm oil in Turkey also cannot be separated from the factor of population growth of the Turkish population itself. It is well known that the domestic production of sunflower, which is used to produce biodiesel, cannot meet the demand. Therefore, Turkey has to import up to 3.5 million tons of sunflower and spend about $3.75 million per year since the biodiesel program was introduced. Due to this phenomenon, at least Indonesia is able to dominate the market of sunflower used for biodiesel production by exporting palm oil because the price of Indonesian palm oil is much cheaper and more stable than sunflower. In penetrating the Turkish market, the Indonesiagovernment, through the Consulate General in Istanbul, uses the concept of economic diplomacy which focuses on promotional activities in the form of a Indonesia-Turkey business communication forum. In addition, the government also seeks cooperation with market research institutes to obtain policy recommendations. In examining the performance of the Consulate General in Istanbul, the author will use a qualitative method based on a theoretical approach to economic diplomacy that moves through trade promotion activities and external consultations with the private sector in conducting market research. Data sources used in the preparation of this research are various research reports and academic studies conducted previously, as well as various books, academic journals and news reading materials related to the research topic.