Göçmen öğrencilerin eğitim gereksinimlerinin paydaş görüşler doğrultusunda belirlenmesi
Analysis of immigrant students' needs through opinions of stakeholders'
- Tez No: 697272
 - Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY CEM ADIGÜZEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 217
Özet
Günümüzde insanın ilgi ve gereksinimleri, eğitimde bir odak noktası olarak görülmektedir. Bireylerin ilgi ve gereksinimlerinin ise farklılıkları bağlamında değiştiği düşünüldüğünde; bireylerin ortak yönleri kadar bireysel farklılıklarının da dikkate alındığı çokkültürlülük kavramı kaçınılmaz hâle gelmektedir. Bu araştırmada eğitim sistemi paydaşlarının (öğretmen, yönetici, göçmen öğrenci, veli) kültürel çeşitliliğe yönelik sorun ve gereksinimlerinin belirlenmesi ve bu gereksinimler bağlamında eğitim sisteminde hangi düzeyde ne tür düzenlemeler yapılması gerektiğinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırma betimsel tarama modelinde, karma yakınsayan paralel desenli olup nitel araştırma kapsamında görüşmeler, nicel araştırmada ise ölçek uygulaması yapılmıştır. Çalışma grubu; nicel veriler için 269 sınıf ve branş öğretmeninden, nitel veriler için 14 yönetici, 17 veli, 18 öğretmen, 22 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak nicel veriler için“Kültürel Zekâ Ölçeği”ve“Sınıftaki Farklılıklar için Öğretmen Yeterlikleri Ölçeği”; nitel veriler için ise yarı-yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Veri analizi, nicel bölümde non-parametrik testler ile nitel bölümde ise nitel ve nicel içerik analizi teknikleri birlikte kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarında; öğretmenlerin kendilerini kültürel zekâ konusunda“kendime güvenirim”şeklinde yüksek, sınıftaki farklılıklara yönelik yeterlikleri konusunda ise“kesinlikle katılıyorum”şeklinde çok yüksek düzeyde gördükleri; paydaşlara yönelik çeşitli eğitimlere ve çeşitli konularda birtakım yasal tedbirlerin alınmasına gereksinim olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today human interests and needs are the main focus of education. Regarding that human interests and needs change according to their differences, the concept of multiculturalism, in which differences of people are considered as much as the mutual aspects, seems to be inevitably significant in educational settings. This research aims to define the problems and needs about cultural diversity and immigration of the stakeholders of educational system (teachers, school administrators, parents, students) and to reveal what adjustments in which level should be made. The research being in desrcriptive and relational survey model, mixed convergent parallel design, in qualitative design interviews and in quantitative design two scales have been implemented. The study group, for the quantitative design consists of 269 class and branch teachers, for the qualitative design composed of 14 administrators, 17 parents, 18 teachers and 22 students. Data collection tools are“Cultural Intelligence Scale”,“Teacher Efficacy Scale For Classroom Diversity”, and semi-structured interviews. Quantitative analysis is practiced trough non-parametric tests and qualitative analysis is practiced by using qualitative and quantitative content analysis techniques together. The reasearch revealed that teachers regard themselves in a high level as“I trust myself”in cultural intelligence scale, and in a very high level as“I definitely agree”in efficacy scale for classroom diversity, also there is a need for education for the stakeholders in some specific topics and there is a need for stricter legal precautions about some topics.