The intersectionality of age, gender, and body: A case study on educated women's menopause experiences
Yaş, toplumsal cinsiyet ve bedenin kesişimselliği: Eğitimli kadınların menopoz deneyimleri üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 697291
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Biyomedikal yaşlanma tanımı, yaş kimliğinin inşasında güncel ve yaygın bir söylemdir. Menopoz, biyomedikal model tarafından kadınların yaşlanma sürecinin başlangıç noktası olarak görülmektedir. Bu süreç, işlevselliğini yitiren ve gerilemeye başlayan beden kavramı üzerine kuruludur. Bu anlamda, menopoz döneminde azalan hormon seviyeleri, biyolojik süreçlerin doğal bir gereği olarak tanımlanmakta ve bu durum kadınları daha savunmasız hale getirmektedir. Ancak, yapılan son araştırmalar, menopoz deneyimlerinin evrensel olmadığını ve deneyimlerin farklılaşmasında kültürün oldukça etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, menopozun sosyokültürel yapısını biyomedikal modeli göz önünde bulundurarak anlamayı hedefler. Bu nedenle, çalışma, biyolojik ve kültürel determinizme düşmeden kadınların menopoz deneyimlerine odaklanmaktadır. Bu doğrultuda, kesişimsellik teorisi, yaşlanma, beden ve cinsiyetin birbiriyle nasıl kesiştiğini ve bu durumun menopoz deneyimlerini dinamik bir biçimde nasıl inşa ettiğini anlamak açısından önemli olacaktır. Metodolojik olarak kadın deneyimlerini merkeze alan bu çalışmada feminist metodoloji ve yaşam seyri yaklaşımı kullanılmış ve Türkiye'nin farklı illerinden 24 eğitimli kadın ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our contemporary world, the definition of biomedical aging is the dominant and widespread discourse in the construction of age identity. The biomedical model sees menopause as a starting point for the aging process of women. The aging process is based on the body, which loses its functionality and begins to decline. In that sense, the decreasing hormone levels during menopause make women more vulnerable as a biological destiny. However, recent research claims that menopause experiences are not universal and that culture is highly influential in differentiating experiences. In that context, this study tries to understand the sociocultural structure of menopause by considering the biomedical model. The study aims to reveal the menopause experiences of women without referring to biological and cultural determinism. Thus, intersectionality theory enables us to understand how aging, body, and gender intersect and dynamically construct menopausal experiences. In this study, which methodologically focuses on women's experiences, feminist methodology and life course approach were used, and in-depth interviews were conducted with 24 educated women from different provinces of Turkey.