Algılanan okul iklimi ve öğretmenden algılanan duygusal istismarın akran zorbalığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perceived school climate and perceived emotional abuse from the teacher on peer bullying
  1. Tez No: 697307
  2. Yazar: MERVE KAYACIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma akran zorbalığı ile okul iklimi ve öğretmenden algılanan duygusal istismar arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca lise öğrencilerinde görülen akran zorbalığı davranışlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi de hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini 260 kız, 136 erkek toplam 396 ortaöğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu, Algılanan Öğretmen Davranışları Ölçeği (AÖDÖ) ve Okul İklimi Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre algılanan okul iklimi ile öğrencilerin zorba ve kurban olma durumları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Öğretmenden algılanan duygusal istismar ile de zorba ve kurban olma durumları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Ayrıca algılanan okul iklimi ile öğretmenden algılanan duygusal istismar arasında da negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon sonucuna göre de öğretmenden algılana duygusal istismar öğrencilerin hem zorba hem de kurban olma durumlarını etkilerden algılanan okul ikliminin sadece zorbalık davranışları üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between peer bullying, school climate and perceived emotional abuse from the teacher. It is also aimed to examine the peer bullying behaviors seen in high school students in terms of various variables. The sample of the study consists of 396 secondary school students, 260 girls and 136 boys. In order to collect data, Personal Information Form, Peer Bullying Scale Adolescent Form (PBS-AF), Perceived Teacher Behavior Scale (PTBS) and School Climate Scale (SCS) were used. According to the results, a negative significant relationship was obtained between the perceived school climate and the bully and victim status of the students. A positive and significant relationship was obtained between the perceived emotional abuse from the teacher and the situations of being a bully and a victim. In addition, a negative significant relationship was found between the perceived school climate and the perceived emotional abuse from the teacher. According to the results of the regression, it was concluded that perceived emotional abuse from the teacher, affects both the bully and victim status of the students, but perceived school climate effecs only on the bullying behaviors. The findings were discussed in the light of the relevant literature and suggestions were made.