The impact of covid-19 pandemic on financial markets in developing and developed countries
Covid-19 pandemisinin gelişmekte ve gelişmiş olan ülkelerdeki finansal piyasalara olan etkisi
- Tez No: 825888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİYDEM ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemisinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerini nasıl etkilediğini belirlemektir. Bunu araştırmak için olay çalışması metodolojisi kullanılmış ve sekiz ülkenin finansal piyasaları incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, Covid-19 pandemisinin borsalarda dalgalanmalara yol açtığı ve borsa getirilerini olumsuz etkilediği söylenebilir. Dünya Sağlık Örgütü'nün 11 Mart 2020 tarihli pandemi duyurusu ile borsa getirilerindeki düşüş arasında bir ilişki mevcuttur. Öte yandan bu çalışma, Covid-19'un çeşitli sektörler üzerindeki etkisini de incelemektedir. Covid-19 pandemisinden en çok havacılık ve otomotiv sektörlerinin olumsuz etkilendiğini, hizmet sektöründe ise seyahat ve turizm sektörünün en çok etkilendiğini gösteren veriler sunmaktadır. Ayrıca çalışma, Covid-19 pandemisinde tekstil ve ilaç gibi sektörlerin geliştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how the Covid-19 pandemic affects the economies of developed and developing countries. To investigate this, the event study method is used and the financial markets of eight countries are examined. Based on the results of the study, it can be said that the Covid-19 pandemic led to volatile stock markets and had a negative impact on stock market returns. There is also a correlation between the World Health Organisation's pandemic announcement on 11 March 2020 and the decline in stock markets. In addition, this study also examines the impact of Covid-19 on various sectors. It provides figures showing that the aviation and automotive industries are the most affected, while in the services sector, the global travel and tourism sector is the most affected by the Covid-19 pandemic. On the other hand, it points out that sectors such as textiles and pharmaceuticals have flourished