Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda badminton dersi alan erkek öğrencilerin patlayıcılık özelliklerinin incelenmesi
The examination of rapidness of male students who took up badminton course at Trakya University, Kirkpinar Physical Education and Sport Academy
  1. Tez No: 248808
  2. Yazar: CÜNEYT TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda badminton dersi alan erkek öğrencilerin patlayıcılık özelliklerinin incelenmesi, badminton dersi almayan grupla karşılaştırılması ve olası farklılıkların nedenlerinin belirlenmesidir. Bu amaçla yaşları 19 ? 22 arasında değişen 2008?2009 eğitimöğretim döneminde badminton dersini alan tüm öğrenciler (n=12) ile aynı sınıfta olup, badminton dersi almayan (n=16), toplam 28 erkek öğrencinin bazı biyolojik (yaş, boy, kilo) ve motorik özellikleri (kuvvet, sürat, dikey sıçrama, adım alma, hamle, durarak uzun atlama) değerleri alındı. Ölçüm sonuçlarına göre; badminton dersi alan ile badminton dersi almayan gönüllü öğrenciler arasında dikey sıçrama (cm), durarak atlama (cm) ve adım alma (cm) ortalamaları bakımından istatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edilirken (p0,05). Sonuç olarak elde ettiğimiz bulguların ülkemizde badminton sporunun gelişimine katkı sağlayacağı görüşündeyiz. Bu verilerin gerek antrenman gerekse öğretim sürecinde eğitmenlere destek sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is comparative assessment of rapidness of male students who took up badminton course, with the group who didn?t take up badminton course and the determination of the reasons of possible differences between the two groups at Trakya University, Kırkpınar Physical Education and Sport Academy. With that aim, some measurements such as metoric features(force, velocity, vertical jumping, stepping, attack, static jumping) and some biological features (age, height, kilo) of 28 male students that are in the same class betwen 19-22 were recorded who took up (n=12) badminton course and whodidn?t (n=16) in 2008-2009 academik year. According to the measurement results, while there has been statistically, significant differences (p0,05) in terms ofthe avarages of biological age(year), height(cm), kilo(kg), 10 meter(sec.), attack test, right had grip and left hand grip between the students who voluntarily took up badminton course and who didn?t.As a result, we are firmly of the opinion that the results we obtained will contribute to the development of the badminton sport in our country. We also believe that those findings will contribute to the process of learning and support the trainers, as well.