Kitosan aşı kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of kitosan graft copolymers
- Tez No: 697323
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞURSOY OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kitosan ve kitosan türevleri sınırsız kullanım alanı olan, ayırt edici özelliklerden dolayı büyük öneme sahip yeşil biyopolimerlerdir. Bu çalışmada kitosan aşı kopolimerleri; kitosanın Schiff baz sentez reaksiyonları, karboksilasyon reaksiyonları ve aşı modifikasyon reaksiyonları ile sentezlenmiştir. İlk olarak, kitosanın schiff bazlarının sentezi, 4-hidroksibenzaldehit-kitosan sentezi asit ve baz katalizörlü iki farklı yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, 2,3,4-trihidroksibenzaldehit-kitosan, indol-3-karboksaldehit-kitosan ve 1-naftaldehid-kitosan aşı kopolimerleri sentezlenmiştir. Kitosan karboksil türevlerinin sentezi, 2-klorosodyumasetat ile 1) NaOH katalizörlüğünde, oda sıcaklığında 2) öğütülerek, katı fazda, 120 °C'de ve 3) sülfanilik asit katalizörlüğünde, 120 °C'de, etilen glikol içerisinde modifikasyon reaksiyonları olmak üzere üç farklı yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Teraftalaldehit-kitosan aşı kopolimerlerinin sentezi baz katalizörlü ve asit katalizörlü olmak üzere iki farklı yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, sinamoil klorür-kitosan aşı kopolimeri sentezlenmiştir. Sentezlenen kitosan aşı kopolimerlerinin yapıları taramalı elektron mikroskobu (SEM), UV görünür bölge absorpsiyon, fluoresans emisyon ve FT-IR kızıl ötesi spektroskopisi teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chitosan and chitosan derivatives are green biopolymers that have unlimited usage areas and are of great importance due to their distinctive features. In this study, chitosan graft copolymers; Chitosan was synthesized by Schiff base synthesis reactions, carboxylation reactions and graft modification reactions. First, the synthesis of schiff bases of chitosan, the synthesis of 4-hydroxybenzaldehyde-chitosan was carried out by two different methods with acid and base catalysts. In addition, graft copolymers of 2,3,4-trihydroxybenzaldehyde-chitosan, indole-3-carboxaldehyde-chitosan and 1-naphthaldehyde-chitosan were synthesized. The synthesis of chitosan carboxyl derivatives was carried out with three different methods, with 2-chlorosodium acetate 1) catalyzed by NaOH at room temperature 2) grinding at 120 °C in solid phase and 3) in ethylene glycol at 120 °C catalyzed by sulfanilic acid. The synthesis of terephthalaldehyde-chitosan graft copolymers was carried out with two different methods as base-catalyzed and acid-catalyzed. In addition, a cinnamoyl chloride-chitosan graft copolymer was synthesized. The structures of the synthesized chitosan graft copolymers were characterized using scanning electron microscopy (SEM), UV-vis. absorption, fluorescence emission and FT-IR spectroscopy techniques.