Ocak ayı anomalisinin BİST 100 ve kurumsal yönetim endeksi üzerinde test edilmesi
Testing January anomaly on BIST 100 and corporate governance index
  1. Tez No: 697322
  2. Yazar: GİZEM DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA TAŞPUNAR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Geleneksel Finansın en önemli teorilerinden biri olarak kabul edilen ve 1970 yılında Fama tarafından geliştirilen EPH, mevcut olan tüm bilgilerin menkul kıymet fiyatlarına tam olarak yansıdığını, yatırımcıların rasyonel kararlar verdiğini bu nedenlerle de piyasada ortalama üzerinde getiri elde edilemeyeceğini ve piyasanın etkin bir piyasa olduğunu varsayar. Ancak bu çalışmanın da konusunu oluşturan ''ortalama getiriden sapma'' olarak tanımlanan piyasa anomalilerin keşfedilmesi ile birlikte EPH'nin geçerliliği sorgulanmaya başlanmıştır. Çalışmanın amacı; daha önceki çalışmalarda etkin bir piyasa olmadığı ispatlanan ve anomalilerin gözlemlendiği BİST100 Endeksinde Ocak ayı anomalisinin hala var olup olmadığının tespit edilmesi ve diğer çalışmalardan farklı olarak bağlı olduğu ilkeler gereği daha etkin bir piyasa olması beklenen BİST Kurumsal Yönetim Endeksinde Ocak ayı anomalisinin var olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmada 2009-2020 tarihleri arasında 12 yıllık bir dönem için iki ayrı yöntem kullanılarak BİST100 ve BİST Kurumsal Yönetim Endeksinde Ocak ayı anomalisinin varlığı araştırılmıştır. Çalışma kapsamında aylık logaritmik getiri verileri kullanılarak hem istatistiki parametrik bir yöntem olan Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) hem de Gu (2003) tarafından geliştirilen Güç Oranı Yöntemi ile veriler analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında ortalama aylık getiri verileri incelediğinde, en yüksek ortalama getirinin her iki endekste de Nisan ayında gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Ancak ANOVA testi sonuçlarına göre her iki endeks için aylık getiri ortalamaları bakımından istatistiki açıdan anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Güç Oranı Yöntemine göre ise 2009-2020 dönemi bazında BİST100 ve BİST Kurumsal Yönetim Endeksinde Ocak ayı anomalisinin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
EMH, which is accepted as one of the most important theories of Traditional Finance and developed by Fama in 1970, assumes that all available information is fully reflected in the prices of securities, that investors make rational decisions, therefore, above-average returns cannot be obtained in the market and that the market is an efficient market. However, with the discovery of market anomalies defined as“deviation from the average return”, which is also the subject of this study, the validity of the EMH has begun to be questioned. The aim of the study; determining whether the January anomaly still exists in the BIST100 Index, which has proven to be an ineffective market in previous studies and where anomalies are observed, and unlike other studies, it is to investigate whether there is an anomaly in January in the BIST Corporate Governance Index, which is expected to be a more efficient market due to the principles it adheres to. In the study, the existence of January anomaly in BIST100 and BIST Corporate Governance Index was investigated by using two different methods for a 12-year period between 2009-2020. Within the scope of the study, using monthly logarithmic return data, the data were analyzed with both the One-Way Analysis of Variance (ANOVA), which is a statistical parametric method, and the Power Ratio Method developed by Gu (2003). When the average monthly return data was analyzed within the scope of the study, it was observed that the highest average return was realized in April in both indices. However, according to the results of the ANOVA test, it was concluded that there was no statistically significant difference in terms of monthly average returns for both indices. According to the Power Ratio Method, on the basis of the 2009-2020 period, it was concluded that there is a January anomaly in the BIST100 and BIST Corporate Governance Index.