Akut alt solunum yolu hastalığı olan çocuklarda yüksek akım nazal kanül oksijen tedavisinin yaşamsal bulgular ve kan gazı parametreleri üzerindeki sonuçları
Results of HİGH-FLOW nasal cannula oxygen therapy on vital signs and blood gas parameters i̇n pedi̇atri̇c pati̇ents wi̇th acute lower respi̇ratory di̇sease
- Tez No: 697325
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARBUZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Akut solunum yetmezliğinde en önemli tedavi basamağı oksijendir. Isıtılmış ve nemlendirilmiş olarak verilen yüksek akım nazal kanül oksijen tedavisi (YANKO), günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan bir oksijen verme yöntemidir. Çalışmamızda çocuk klinikleri, çocuk acil servisi ve çocuk yoğun bakım ünitesinde akut solunum yetmezliği nedeniyle YANKO tedavisi alan hastalarda tedavinin etkinliğini, tedavi başarısını ve gelişen komplikasyonları değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Eylül 2017- Eylül 2020 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde çocuk acil servisi, çocuk klinikleri ve çocuk yoğun bakım ünitesinde yatarak izlenip YANKO tedavisi alan 192 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların bilgilerinin toplanıp retrospektif olarak incelendiği veri kayıt formu oluşturuldu.Veri formuna; ad soyad, TC kimlik numarası, cinsiyet, yaş, kilo, YANKO ihtiyacına neden olan akut gelişen hastalık, altta yatan kronik hastalık, YANKO tedavisine kadar geçen süre, yatış yeri, yatış süresi, YANKO tedavi süresi, ileri ventilasyon ihtiyacı olup olmadığı, Çocuk Solunum Ağırlık Skoru (PRESS), Modifiye Wood's Klinik Astım Skoru (mWCAS), YANKO tedavisi başlangıcında, 1.saatinde, 2. saatinde 4. saatinde 12. saatinde, 24. saatinde vital bulguları (nabız, solunum sayısı, SpO2), solunum bulguları, mWCA skoru, kan gazı parametreleri (pH, pCO2, laktat), WBC, ANC, HGB, PLT, CRP, YANKO tedavisi süresince verilen medikal tedaviler, YANKO tedavisinin başarılı olup olmadığı, tedavi süresince komplikasyon gelişip gelişmediği kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 68 (% 35,4)'sı kız, 124 (% 64,6)'i erkek olmak üzere toplam 192 hasta dahil edildi. Yaş ortalamaları 26,9±30,1 ay idi, vücut ağırlıklarının ortalaması 11,5±6,3 kg idi. En sık görülen YANKO tedavisi endikasyonu bronşiyolit (n=119, % 62) idi. Hastaların % 34,4 (n=66)'ünde altta yatan kronik hastalık mevcut iken, en sık görülen kronik hastalık (% 15,6 n=30) nöromuskuler hastalıklar idi. Tedavi süresinde sadece 3(%1,56) hastamızın sedasyon ve analjezik ihtiyacı oldu. Hastalarımızın % 87,5 (n=168)'inin tedavisi başarılı idi. YANKO tedavisi boyunca nabız, solunum sayısı, SpO2 değerlerinde 1. saatten itibaren anlamlı bir değişiklik görüldü (p< 0.05). Hastalarımızın 2 (% 1,0,4)'sinde lokal cilt lezyonu, 1 (% 0,52)'sinde batın distansiyonu görüldü. Tedavi boyunca hiçbir hastamız eksitus olmadı. Sonuç: Son yıllarda YANKO tedavisinin çocuk yaş grubunda kullanımının giderek yaygınlaştığı görülmektedir. YANKO sistemi; invaziv olmayan, basit, etkili ve kullanımı kolay bir oksijen verme yöntemidir. Ancak güvenilirliğinin ve etkinliğinin daha kesin bir şekilde belirlenebilmesi için daha geniş kapsamlı, randomize ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The most important treatment step in acute respiratory failure is oxygen. High-flow nasal cannula oxygen therapy (HFNCO) is now also being used as an oxygen delivery method for older children. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of the treatment, success of the treatment, and complications that developed in patients in the pediatric clinics, pediatric emergency room, and pediatric intensive care unit who received HFNCO treatment due to acute respiratory failure. Material and Methods: The study included 192 patients in the Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital Department of Pediatrics between September 2017 and September 2020, who were hospitalized in the pediatric emergency department, pediatric clinics, or the pediatric intensive care unit and received HFNCO treatment. A data recording form was created to collect and retrospectively analyze the information from the patients being studied. Demographic features of the patients, indication of HFNCO treatment, underlying chronic disease, time until HFNCO treatment, hospitalization location, length of hospitalization, time until HFNCO treatment, duration of HFNCO treatment, whether intubation is needed, Pediatric Respiratory Disease Severity Score (PRESS), Modified Wood's Clinical Asthma Score (mWCAS), vital signs (pulse, respiratory rate, SpO2) during treatment, respiratory findings at the beginning, 1st hour, 2nd hour, 4th hour, 12th hour, 24th hour of HFNCO treatment mWCA score, blood gas parameters (pH, pCO2, lactate), WBC, ANC, HGB, PLT, CRP, medical treatments given during HFNCO treatment, whether HFNCO treatment was successful or not, whether complications developed during the treatment were recorded. Results: A total of 192 patients, 68 (35.4%) girls and 124 (64.6%) boys, were included in our study. Mean ages were 26.9 ± 30.1 months and mean body weights were 11.5 ± 6.3kg. The most common indication for HFNCO treatment was bronciolithis (n = 119, 62%). Overall, 34.4% (n =66) of the patients had an underlying chronic disease, with the most common being noromuscular disease (15.6%; n = 30). 3 of our patients needed sedation or analgesics, and 87.5% (n = 168) had successful results. During HFNCO treatment, significant changes were observed in pulse, respiratory rate, SpO2 from the first hour (p < 0.05). Local skin lesions were observed in 2 (1.04%) patients and abdominal distention in 1 (0.52%) patients. None of our patients died during the treatment. Conclusion: It has been observed that the use of HFNCO therapy in the pediatric age group has become increasingly widespread in recent years. The HFNCO system is a non-invasive, simple, effective, and easy-to-use oxygen delivery method. However, additional comprehensive, randomized and controlled studies are needed to more precisely determine its reliability and effectiveness.