Aralık 2011-mayıs 2012 döneminde hastanede yatırılaraktakip ve tedavi edilen beş yaş altındaki hastaların büyüme durumlarının vebüyümelerine etkili faktörlerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of conditions and effective factorsregarding growing process of monitored and treated patients under the age of 5 at the hospital between december 2011 and may 2012
  1. Tez No: 677734
  2. Yazar: AYŞE KAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN DEMİR KARACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çocukların sağlık durumlarının değerlendirilmesinde en iyi gösterge büyümedir. Büyüme, genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörlerden etkilenir. Yetersiz gıda alımı ve sık geçirilen enfeksiyonlar, gelişmekte olan birçok ülkede büyüme geriliğinin en önemli iki nedenidir. Çocuklarda normal büyüme ve gelişmenin bilinmesi, normal durumlardan sapmaların tanımlanması yoluyla hastalıkların belirlenmesi ve önlenmesi açısından gereklidir Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada üçüncü basamak sağlık hizmeti veren Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Aralık 2011-Mayıs 2012 ayları arasında yatırılarak tedavi edilen 5 yaş altındaki 344 önemli kronik hastalığı olmayan hastanın izlemleri geniş bir yelpazede retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların beslenme durumlarını belirlemek için Neyzi ve arkadaşlarının Türk çocukları için hazırlanan persantil değerleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada ortanca tanı yaşı 8 ay, kız/erkek oranı 1/1,2 olarak bulunmuştur. Hastaların %38,5'inin kiloları ≤25 persantil ve %46,7'sinin boyları ≤25 persantil olarak bulunmuştur. Çalışma grubunda sağlık kuruluşunda doğum ve aşılanma oranları toplumdan yüksek, prematürite ve düşük doğum ağırlığı toplumla benzer bulunmuştur. Hastaların anne sütü başlama oranları Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması 2008 (TNSA 2008)'de belirtilenle benzer iken anne sütü devam yüzdeleri daha düşük bulunmuştur. En sık hastanede yatış tanısı %45,9'luk oranla akut alt solunum yolu enfeksiyonu (ASYE) olarak saptanırken, ikinci sırada ateşli hastalıklar yer almaktadır. Hastaların anne eğitim durumu TNSA 2008'de bildirilenden düşük iken; baba eğitim durumları TNSA 2008 verileriyle benzer saptanmıştır. Ailelerin aylık ortalama gelir düzeyleri ise Türkiye ortalamasından düşük bulunmuştur. Hastaların büyüme parametreleri ile aile geliri, anne-baba yaşı, anne-baba eğitim durum, toplam anne sütü alım süresi ve ev içi sigara maruziyeti arasında ilişki bulunmazken; tek başına anne sütü alım süresi ve daha önce hastanede yatış öyküsü ile hastaların yaşa göre kilo persantil değerlerinin doğru orantılı olduğu bulunmuştur. Sonuç: Çocukların gelişimlerinin izlenmesi, temel sağlık hizmetlerinin en önemli görevlerinden biridir. Hastaneye başvuran her hastanın beslenme durumunu değerlendirmek, yeterli ve dengeli beslenmeleri konusunda destek olmak tüm çocuk hekimlerinin görevidir. Altı aylık dönemde hastanemizde yatırılarak izlenen hastaları değerlendirdiğimiz çalışmamızın gerek kendi klinik yaklaşımımıza gerek literatüre ışık tutacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The optimum indicator of assesment of children's health conditions is growth. Growth is being affected by genetic factors as well as environmental factors. İnadequate nutrition and recurrent infections are two important reasons of growth of retardation in various developing countries. Knowing normal growth and development of children is necessary for determining and preventing diseases by defining deviations from normal conditions. Material and Method: This study consists of a wide range of retrospective evaluation of 344 patients under 5 years of age treated at tertiary health care services provider Sami Ulus Maternity, Children's Health and Diseases Training and Research Hospital between December 2011 and May 2012, that do not have any significant chronic illness. Percentile value presented for Turkish children by Neyzi and friends is used to determine the nutritional status of patients. Results: In this study, the median age of diagnosis is being determined as 8 months and boy/girl ratio is defined as 1/1,2. The %38.5 of patients weight was calculated ≤25 percentile and %46,7 patient's heights were ≤25 percentile. In the study group delivery in hospital and vaccination ratios are determined as higher than in society, prematurity and low birth ratios are determined similar to the society. Breastfeeding initiation rates of children are determined as similar to the ones defined by Turkey Demographic and Health Survey 2008 (TNSA 2008) but continuation of breastfeeding is determined as lower than in the survey. Lower respiratory tract infection is determined as the most common diagnosis of hospitalization with rate of 45,9% and febrile diseases are determined as the second. The educational status of patients' mothers is determined as lower than reported by TNSA 2008 but the educational status of patients' fathers is determined similar to the one reported by TNSA 2008. The average family income is determined lower than the average income rates in Turkey. There is no relation determined between the growth parameters of the patients and family income, parents age, parents'educational status, total duration of breastfeeding or domestic cigarette smoke exposure, however there is a correlation between the duration of exclusive breastfeeding and a history of previous hospitalization with weight percentile rate according to patient's age was directly proportional. Conclusion: Primary Health Care's one of the most important duty is following the development of children. A duty of all pediatricians is to assess the nutritional status of each patient admitted to the hospital and to support for sufficient and well-balanced diet in accordance with that. We believe that our study that we evaluated hospitalized patients will shine a light on our clinical approach and literature.