Okul öncesi eğitime yönelik teknolojik pedagojik alan bilgisi ölçeğinin geçerlik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of the technological pedagogical content knowledge scale for preschool education
  1. Tez No: 697334
  2. Yazar: ZELİHA BUKET YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın temel amacı okul öncesi eğitim alanına özgü teknolojik pedagojik alan bilgisi ölçeğini literatüre kazandırmaktır. Araştırmanın ikincil amacı ise okul öncesi öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin düzeyini ve yaş, kıdem ve öğrenim düzeyine göre değişiminin istatistiksel anlamlılığını belirlemektir. Belirtilen amaçlara ulaşmak için öncelikle detaylı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Bu literatür taraması sonrası Sang, Tondeur, Chai, ve Dong'un (2016) geliştirdiği ölçeğe ulaşılmıştır. İlgili ölçek, uzman görüşleri ve yeni maddeler yardımıyla okul öncesi eğitim bağlamına uyarlanmıştır. Toplamda 42 maddeden oluşan beşli Likert yapıdaki ölçeğin psikometrik özelliklerini belirlemek için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ve Cronbach Alpha güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama için araştırmaya MEB'e bağlı eğitim kurumlarında görev yapan 311 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Katılımcıların ölçek puanları üzerinde öncelikle açımlayıcı faktör analizi (AFA) yapılmıştır. Ayrıca faktörlerin belirlenmesinde Monte Carlo yaklaşımından da yararlanılmıştır. AFA sonucunda yapıyı bozan dört madde ölçekten çıkarılmıştır. Geriye kalan 38 maddenin beş faktör altında gruplandığı tespit edilmiştir. OÖE-TPAB olarak adlandırılan ölçeğin faktörleri; OÖE-TPAB (7 madde), OÖE-PAB (9 madde), OÖE-TPB (10 madde), OÖE-TB (7 madde) ve OÖE-TAB (5 madde) şeklinde isimlendirilmiştir. Diğer yandan Cronbach Alpha güvenirlik analizi sonrası ölçeğin iç tutarlık katsayısı 0,95 olarak hesaplanmıştır. Bu faktörler temelinde geliştirilen modelin yapı uyumunu araştırmak amacıyla yapılan doğrulayıcı faktör analizi sonuçları ise ölçeğin uyum iyiliği indekslerinin çoğunun mükemmel uyum kriterine uyduğunu göstermiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, geçerli ve güvenilir bir yapıya kavuşan ölçek verileri üzerinde sırasıyla normallik testi, betimsel istatistik, Kruskal Wallis-H testi ve Pearson korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, katılımcı öğretmenlerin teknolojik pedagojik alan bilgileri yüksek olduğunu ve yaş, kıdem ve öğrenim düzeyine anlamlı olarak farklılaşmadığını göstermiştir. Ayrıca OÖE-TPAB ölçeği toplam puanları ile alt boyut puanları arasında pozitif-yüksek ve anlamlı bir ilişkinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to bring the technological pedagogical content knowledge scale specific to the pre-school education field to the literature. The secondary aim of the study is to determine the level of technological pedagogical content knowledge of preschool teachers and the statistical significance of the change according to age, seniority and education level. In order to reach the stated aims, first of all, a detailed literature review was conducted. After this literature review, the scale developed by Sang, Tondeur, Chai, and Dong (2016) was reached. The related scale was adapted to the context of preschool education with the help of expert opinions and new items. Explanatory and confirmatory factor analysis and Cronbach Alpha reliability analyzes were performed to determine the psychometric properties of the five-point Likert scale, which consists of 42 items in total. For this process, 311 preschool teachers working in educational institutions affiliated to the Ministry of National Education participated in the research. First, exploratory factor analysis (EFA) was performed on the scale scores of the participants. In addition, Monte Carlo approach was also used to determine the factors. As a result of EFA, four items that disrupted the structure were removed from the scale. It was determined that the remaining 38 items were grouped under five factors. The factors of the scale called PTE-TPACK; It has been named as PTE-TPACK (7 items), PTE-PCK (9 items), PTE-TPK (10 items), PTE-TK (7 items) and PTE-TCK (5 items). On the other hand, after the Cronbach Alpha reliability analysis, the internal consistency coefficient of the scale was calculated as 0.95. The results of the confirmatory factor analysis conducted to investigate the structural fit of the model developed on the basis of these factors showed that most of the goodness-of-fit indices of the scale fit the perfect fit criterion. In the second stage of the research, normality test, descriptive statistics, Kruskal Wallis-H test and Pearson correlation analysis were performed on the scale data, which had a valid and reliable structure. The results of the analysis showed that the participant teachers had high technological pedagogical content knowledge and did not differ significantly according to age, seniority and education level. In addition, it was revealed that there is a positive-high and significant relationship between the PTE-TPACK scale total scores and the sub-dimension scores.