Hastanelerde tıbbi atık maliyeti ve tıbbi atığa ilişkin çalışan farkındalığı üzerine bir araştırma
A research on cost of medical waste in hospitals andemployee awareness of medical waste
- Tez No: 587621
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sağlık kuruluşlarında hastalara sunulan hizmet sürecinde atık üretimi hastalara verilen hizmetle doğru orantılı olarak devamlılık göstermektedir. Sağlık sektöründeki gelişmelerle birlikte yıllar içinde atık miktarında da önemli artışlar görülmektedir. Atıkların kaynağında ve doğru ayrıştırılması, öncelikli olarak sağlık çalışanlarının ve toplumun sağlığını olumsuz etkilemekle birlikte ülke ekonomisine de büyük mali yük getirmektedir. Dolayısıyla kaynakların israftan kaçınılarak kullanılması ve atık miktarının azaltılması için toplumsal bilinçlendirmenin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu çalışmada sağlık kurumunda çalışanların tıbbi atık yönetiminin maliyetine ilişkin görüşleri ve tıbbi atık yönetiminin değerlendirilmesi konusundaki görüşlerini incelemek, tıbbi atık yönetiminin maliyeti ve değerlendirilmesi görüşleri arasında ilişki olup olmadığını ve hangi sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiğini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla Isparta iline bağlı Şarkikaraağaç ve Yalvaç Devlet Hastanelerinde çalışan toplam 158 personele ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yazgan vd. (2014) tarafından geliştirilen Tıbbi Atık Yönetiminin Değerlendirilmesi Anketi ve araştırmacı tarafından geliştirilen Tıbbi Atık Yönetiminin Maliyetine İlişkin Görüş Anketi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, tıbbi atık yönetiminin maliyetine ilişkin görüşün eğitim düzeyi ve mesleğe göre anlamlı farklılık gösterdiği, tıbbi atık yönetiminin değerlendirilmesi ise bölüme ve mesleğe göre anlamlı faklılık gösterdiği bulunmuştur. Tıbbi atık yönetiminin alt boyutlarından sistem boyutu ise mesleğe göre anlamlı farklılık göstermiştir. Bu da çalışanların tıbbi atık yönetimi ve maliyeti ile ilgili görüşlerinin eğitim düzeyi, meslek ve çalışılan bölüme göre farklı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the service process provided to patients in health institutions, waste production continues to be proportional to the service provided to patients. With the developments in the health sector, significant increases have been observed in the amount of waste over the years. The correct separation of waste at its source has a negative impact on the health of the healthcare workers and the health of the society and also brings a great financial burden to the national economy. Therefore, the importance of social awareness is increasing day by day in order to avoid wasting resources and reduce the amount of waste. In this study, it is aimed to examine the opinions of health care workers about the cost of medical waste management and their opinions on the evaluation of medical waste management, to determine whether there is a relationship between the cost and evaluation of medical waste management and to determine the socio-demographic variables. For this purpose, 158 personnel working in Sarkıkaraagaç and Yalvaç State Hospitals of Isparta province were reached. In the study, Yazgan et al. (2014) Medical Waste Management Evalvation Questionnaire developed by the researcher and the opinion Questionnaire on the Cost of Medical Waste Management developed by the researcher were used. According to the results of the research, it was found that the opinion about the cost of medical waste management showed a significant difference according to education level and occupation, and the evaluation of medical waste management showed a significant difference according to the department and profession. The system size of medical waste management sub-dimensions showed a significant difference according to occupation. This shows that employees' opinions about medical waste management and cost differ according to education level, occupation and department.