Negotiated boundaries: Identity and transnational attachments among the Turks of Bulgaria
Müzakere edilmiş sınırlar: Bulgaristan Türklerinde kimlik ve ulusaşırı bağlar
- Tez No: 697346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tez çalışması Bulgaristan Türklerinin sürekli olarak müzakere edilen kimlik stratejilerini Bulgaristan ve Türkiye olmak üzere iki farklı ulusal zeminde incelemiştir. Bulgaristan'daki Türk azınlığı, 1878 yılında Bulgaristan'ın Osmanlı'dan bağımsızlığını kazanması üzerine ülke için sürekli bir sorun teşkil etmiş ve Türk azınlık çeşitli yıllarda zorunlu göçe tabi tutulmuştur. Bulgaristan'da tarihsel olarak farklı zamanlarda ayrımcılığa uğrayan Türk azınlık 1980'li yıllarda başlayan ve devlet politikası haline gelen asimilasyon süreci ile birlikte 1989 yılında Türkiye'ye kitlesel bir göç gerçekleşmiştir. Bulgaristan Türkleri gerek tabi tutuldukları zorunlu göçler, gerekse etnik kimliklerine yapılan asimilasyon politikaları sebebiyle sürekli olarak arafta kalmıştır. Dolayısıyla memleket ve anavatan algıları kaygan bir zeminde süregelmiştir. Bulgaristan'da azınlık olarak kabul görmeyen Türkler, Türkiye'ye geldiklerinde de soydaş olarak görülmelerine rağmen hayatları boyunda göçmen kalmış, kendilerini anavatan saydıkları Türkiye'ye ait hissedememiş ve memleket dedikleri Bulgaristan ve Bulgaristan'da kalan akrabaları ile güçlü bağlarını ulusötesi yollarla sürdürmüşlerdir. Bu tez çalışması Bulgaristan Türklerinin etnik, göçmen ve azınlık kimliklerini sınır-aşırı olarak hangi yollarla ve stratejilerle müzakere ve inşa ettiklerini yanıtlamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes negotiated identity strategies of the Turks of Bulgaria in the two different national settings. The existence of the Turks of Bulgaria has been a problem since Bulgaria won independence from the Ottoman Empire in 1878. Although discriminatory attitudes towards Turks continued throughout the history, the state policy of the assimilation of the Turkish minority peaked in 1980s. The assimilation policy resulted in the migration of Turks in 1989 with high numbers, which was described as a mass exodus of the time. Turks of Bulgaria have been living in the edge of homeland/motherland dilemma, with the feelings of in-betweenness. This thesis aims to understand a continuous migrant status of Bulgarian-Turkish migrants in Turkey in relation to their minority status in Bulgaria. This thesis traces the ways of negotiating, expressing and performing who they are and where they belong.