Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan kaynaştırma öğrencilerine yönelik hazırlanan fen deneyleri kılavuzunun değerlendirilmesi: 'Madde ve Doğası' örneği
The evaluation of guidebook that prepared for those mainstreaming students who have mild mental disability: Based on 'Matter and Nature' sample
  1. Tez No: 697345
  2. Yazar: BÜŞRA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ER NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan kaynaştırma öğrencilerinin fen eğitiminde bilimsel süreç becerilerinin gelişimine yönelik hazırlanmış çok az sayıda araştırmanın olması bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan kaynaştırma öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerinin geliştirilmesi için literatüre katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, hafif düzeyde zihinsel yetersizliğe sahip kaynaştırma öğrencilerine yönelik tasarlanan“Madde ve Doğası”öğrenme alanı kavramlarının (genleşme-büzülme, erime-donma ve ısı alışverişi) entegre edildiği fen deney kılavuzunun öğrencilerin bilimsel süreç beceri gelişimleri üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini sekiz hafif düzeyde zihinsel yetersizliğe sahip ortaokul 5. sınıf kaynaştırma öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında TGA yönteminin entegre edildiği fen deneyleri kılavuzundan yararlanılmıştır. TGA yöntemi içerisinde vızıltı 22, öğrenme galerisi, kart gösterme, kartopu ve karekod uygulaması kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Bilimsel Süreç Becerileri Gelişim (BiSBeG) formu, görüşmeler ve informal gözlemlerden yararlanılmıştır. BiSBeG formundan elde edilen verilerin analizinde dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler kategoriler (tam anlama, kısmi anlama, alternatif kavrama ve anlamama) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The starting point of this study is that there are very few studies on the development of scientific process skills in science education of inclusive students with mild mental disabilities. It is thought that this study will contribute to the literature to improve the scientific process skills of mainstreaming students with mild mental disability. The aim of this study is to examine the effect of science experiments guidebook about the 'Matter and Nature“ (expansion-contraction, melting-freezing and heat exchange) learning domain for students with mild mental disabilities on students' scientific process skills. . Mixed method was used in the research. The sample of the study consisted of 8 students who are at fifth grade with mild mental disabilities from secondary schools. The science experiments guidebook, in which the prediction-observation-explanation (POE) method was integrated was used within the scope of the study. Within the POE method, buzz 22, learning gallery, card display, snowball and data matrix application were used. As a data collection tool; scientific process skills test (BİSBeG), interview questions and informal observations were used. A rubric was used in the analysis of the data obtained from the BiSBeG form. The data obtained from the interviews were analyzed using categories (full understanding, partial understanding, alternative comprehension and non-understanding).