Anarchism and justice
Anarşizm ve adalet
  1. Tez No: 697382
  2. Yazar: FEYYAZ MERİÇ AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN, PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER TILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezin amacı iki adalet anlayışı arasındaki farkları ortaya koyabilmektir: Sosyal Adalet (Dike) ile Ebedi Adalet (Themis). Günümüzde adalet dağıtımsal ve yasamayla ilişkili bir mesele olarak algılanmaktadır. Sosyal adalet ile karşılaştırıldığında ebedi adalet insanbiçimci bir fenomen değildir; tam aksine kozmolojik bir fenomendir. Ebedi adaleti anlayabilmek için genel olarak Nietzsche ve Arendt'in eserlerinden yararlandım. Bu tez, Nietzsche ve Arendt'in kavramsallaştırmaları yardımıyla ebedi adalet kavramını siyaset alanına yeniden geri getirmenin bir yolunu sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to clarify the differences between two conceptions of justice: Eternal Justice (Themis) and Social Justice (Dike). In our modern world, justice has always been perceived as a distributive and legislative issue. Unlike social justice, eternal justice is not anthropomorphic but a cosmological phenomenon. In order to develop an understanding of eternal justice, I mainly referred to the works of Arendt and Nietzsche. With the help of their conceptualizations and theories, this thesis offers a way to reintroduce eternal justice into politics.