Ali Şir Nevâyî'nin eserlerinde kültürel söz varlığı
Cultural vocabulary in the works of Ali Shir Nevâyî
  1. Tez No: 697394
  2. Yazar: LİRA MAYRAMBEK KIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bir toplumun inancını, hayat tarzını, bakış açısını, yaratıcılığını, dünya görüşünü vs. yansıtan dil, kültürü anlamanın sembolik bir kılavuzu olduğu için son zamanlarda kültür çalışmalarında yol gösterici bir ilke olarak önem kazanmaya başlamıştır. Bir ulusun dilini sadece dilbilim yöntemleriyle değil o toplumun tarihi, kültürü, sosyal hayatı, dünya görüşü ve mantalitesi ile birlikte incelemek gereksinimi doğmuştur. Belirli bir bölgeyi veya çağı simgeleyen kültürel unsurlar sadece o kültür içinde ifade bulur. Ancak unsurlarla ilgili bilgi aktarımında kaynak olarak o dile ait metinlerin birincil derece önemde kullanılması gerekir. Bu bakımdan Ali Şir Nevâyî'nin eserleri, döneminin sosyal, kültürel ve ekonomik yönünü, kadim tarihini, kısacası Türk kültürünün köklü geçmişini yansıtmaktadır. Yaşam tecrübelerini, içinde bulunduğu tarihi dönemi ve yetiştiği kültürü yapıtlarına sanatsal bir biçimde işleyen Nevâyî'nin eserleri, döneminin Türk tarihi, kültürü, sanatı ve sosyal hayatını günümüze yansıtan bir ayna, çağına tanıklık eden bir belgedir. Bu aynadan o döneme ait sosyal, kültürel ve ekonomik hayatı, söz varlığı aracılığıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language, which reflects a society's belief, lifestyle, point of view, creativity, worldview, etc., has recently gained importance as a guiding principle in cultural studies, as it is a symbolic guide to understanding culture. It became necessary to study the language of the nation not only with the help of linguistic methods, but also taking into account the history, culture, social life, worldview and mentality of this society. Cultural elements that symbolize a particular region or era are expressed only in that culture. However texts in this language should be used as a source when conveying information about the elements. In this respect, Ali Shir Nevâyî's works reflect the social, cultural and economic aspects of his period, his ancient history, in brief, the deep-rooted history of Turkish culture. Nevâyî's works, which artistically reflect the life experience of him, the historical period and the culture in which he grew up, are a mirror reflecting Turkish history, culture, art and social life of the that period, and a document testifying to this period. From this mirror, has been tried to be revealed the social, cultural and economic life of that period through vocabulary.