Satın alma davranışı açısından ambalajın demografik özelliklere göre analizi
  1. Tez No: 697403
  2. Yazar: PINAR GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada ambalajın satın alma davranışı üzerindeki etkisi çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Ambalajın satın alma davranışı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma betimsel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması olarak tasarlanmıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Google Forms üzerinden hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Anket sorularını hazırlamak için daha önceden yapılan çalışmalar incelenmiştir. Baydaş ve Yaşar (2018)'ın çalışmasından örnek alınarak anket soruları oluşturulmuştur. Anket maddeleri kısa ve anlaşılabilir olan 30 maddeden oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında 223 kadın ve 211 erkek olmak üzere toplamda 434 kişiye ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bulgular incelendiğinde ambalajın satın alma davranışı üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırma sonucuna göre örneklem grubu çoğunlukla haftada bir kez alışveriş yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of packaging on purchasing behaviour was examined. In this study, it was designed as a survey research, one of the descriptive research methods, in order to determine the effect of packaging on purchasing behaviour. In this study, a questionnaire form prepared on Google Forms was used to collect data. In order to prepare the survey questions, previous studies were examined to determine the effect of packaging on purchasing behaviour. Survey questions were created by taking samples from the study of Baydaş and Yaşar (2018). The questionnaire items are composed of 30 short and understandable items. The sample of the study was determined using the easily accessible situation sampling method. Within the scope of the research, a total of 434 people, 223 women and 211 men, were reached. When the findings were examined as a result of the analysis, it was concluded that the packaging had an effect on the purchasing behaviour. In addition, according to the results of the research, the sample group mostly does shopping once a week.