İnsansız hava araçlarının orman yolu projelerinde kullanımı
Use of unmanned aircraft in forest road projects
- Tez No: 697410
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada ortak fikir olarak kabul edilen yol medeniyettir anlayışı ile yeryüzünde açılmış ve açılması düşünülen her yol güzergâhının insan hayatına önemli derecede katkı sağladığı bilinmektedir. Bu yol güzergâhları kimi zaman sık ormanlık alanlar içerisinde, kimi zaman ise çıplak alanlara denk gelecek şekilde tasarlanabilmektedir. Ormanlık alanlarda oluşturulacak yol güzergâhları için arazi yüzeyini temsil eden noktalar yersel ölçüm yöntemleri ile elde edilebilmektedir. Yersel ölçüm yöntemlerinde sık ormanlık alanlarda, arazi yüzeyinde nokta toplama işleminde sık veri elde edilmesinde sorunlar yaşanabildiği ve uzun zaman aldığı bilinmektedir. Bu tez çalışmasında yersel ölçüm tekniğinde yaşanılan bu sorunlar göz önüne alınarak yersel ölçüm tekniği ve İnsansız Hava Araçları (İHA) yardımı ile farklı yüksekliklerde elde edilen fotoğrafların fotogrametrik işlem ile elde edilen nokta bulutu verilerinin, her uygulama projesinde aynı yol güzergâhı ve yöntemleri olacak şekilde arazinin yapısı, kazı ve dolgu değerlerinin kıyaslanması işlemi gerçekleştirilmiştir. İki yöntem arasında toprak işi miktarının hesabında, İHA 50 m ölçüm miktarının hesabında toplam kazı değeri %0,27 ve toplam dolgu değerinde %1,08 fark belirlenmiştir. İHA ile 50 m yükseklikteki fotoğrafların fotogrametrik yöntem ile elde edilen nokta bulutu verilerinin yersel ölçüm tekniğine yüksek derecece benzerlik gösterdiği, ormanlık alanlarda yapılması düşünülen orman yol projelerinde az zamanda çok veri elde edilebileceğinden dolayı yersel ölçüm tekniğinden sonra kullanımı tercih edilmesi gereken bir alet olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that every road route that has been opened and thought to be opened on the earth with the understanding that the road, which is accepted as a common idea in the world, is civilization, contributes significantly to human life. Forest road routes can be designed sometimes in dense forest areas and sometimes in bare lands. Points representing the land surface for forest road routes to be created in forested lands can be obtained by terrestrial measurement methods. It is known that in terrestrial measurement methods, there may be problems in obtaining frequent data in densely forested lands and in point collection on the land surface and it takes a long time. In this thesis study, considering these problems experienced in terrestrial measurement technique, the structure of the land, with the help of terrestrial measurement technique and Unmanned Aerial Vehicles (UAV), the point cloud data obtained by photogrammetric process of the photographs obtained at different heights, the same road route and methods in each application project. Comparison of splitting and filling values was carried out. Between the two methods, a difference of 0.27% in the total amount of cut and 1.08% in the amount of filling was determined in the calculation of the amount of earthwork and the measurement amount of UAV 50 m. It has been concluded that the point cloud data obtained by the photogrammetric method of the photographs with the UAV at 50 m height show a high degree of similarity to the terrestrial measurement technique, and since a lot of data can be obtained in a short time in the forest road projects planned to be made in forest areas, it is a tool that should be preferred after the terrestrial measurement technique.