Boşanma süreci ve din: Nitel bir araştırma
Divorce process and religion: A qualitative study
- Tez No: 697409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Boşanmış bireylerin boşanma sürecine ilişkin görüşleri ile dini anlayışları arasındaki ilişkiyi inceleyen bu çalışmada katılımcıların evlilik öncesi, evlilik süreci, boşanma süreci, boşanma sonrası süreç, dindarlık, dindar birey, dini anlayışın boşanma üzerindeki etkileri ile boşanma sürecinin dini anlayış üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik araştırma sorularına yanıt aranmıştır. Ölçüt örnekleme yöntemiyle çalışma grubunun belirlendiği bu araştırmaya Ankara ilinde ikamet eden yedisi erkek, on biri kadın 18 boşanmış birey katılmıştır. Çalışmada veri toplama amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen 21 soruluk görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen bulgular üzerinde betimsel analiz ile içerik analizleri yapılmıştır. Katılımcıların görüşleri dine eğilimli olan ve dine mesafeli kategorilerine göre incelenmiştir. Çalışmada dini anlayışın boşanma üzerindeki etkisinden çok, boşanmanın dini anlayış üzerindeki etkisinde gözlenmiştir. Katılımcıların dine eğilimli olması ya da olmamasından bağımsız olarak, tüm katılımcıların boşanma süreci sonunda dini anlayış bakımından bir sarsıntı geçirdikleri, kimilerinin bir süre sonra toparlanıp dini anlayışındaki hasarları tamir ettiğini, kimilerinin ise sorgulamayı toplumsal ve kültürel bağlamından öteye taşıyarak dinin kendisini eleştirmeye yöneldikleri görülmüştür. Bu bağlamda her bireyin boşanma sürecinden farklı etkilendiği değerlendirilmiştir. Dini eğilimleri olduğunu ifade eden katılımcıların düşünceleri birbirinden farklı yönlerdedir. Boşanma sürecinden elde edilebilecek kazanımlar konusundaki görüşlerinin şu şekilde özetlenebileceği söylenebilir: Tecrübe kazanmak, aşırı uçlardan korunmak, insan olmayanın dindar da olamayacağını fark etmek, dindar görünmekle dindar olmak arasındaki farkı kavramak, dinin, en büyük teselli edici olduğunu anlamak, dua etme becerisinin gelişmesi, Allah'a yaklaşmak, tevekkül duygusunun gelişmesi, insanları dinle yargılamamak, dini eğitimin önemini kavramak, dinin kaynaklarına bakmanın önemini kavramak, sabırlı olmayı öğrenmek, yaşamı imtihan şuuruyla yaşamak ve dış görünüşe odaklanmamak. Boşanma süreci sonrasında elde edilen çeşitli kazanımların ilgili alanyazına katkı sunma bağlamında önemli olduğu değerlendirilmiştir. Her ne kadar boşanma sonrası teselli arayışı, Türk aile yapısının bir özelliği gibi görülse de bu çalışmada katılımcıların ulaştığı boşanma sonrası kazanım konusunun detaylı olarak incelenmesinin ilgili alanyazına önemli katkılar sunacağı söylenebilir. Tüm sonuçlar bu çalışmanın ilgili alanyazına önemli bir katkı sunacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, which examines the relationship between the views of divorced individuals about the divorce process and their religious understanding, these research topics investigated: Pre-marriage, marriage process, divorce process, post-divorce process, religiosity, religious individual, the effects of religious understanding on divorce and the effects of divorce on religious understanding Eighteen divorced individuals, seven men and eleven women, residing in Ankara, participated in this study, in which the study group was determined by criterion sampling method. In the study, a 21-question interview form developed by the researcher was used for data collection. Descriptive and content analyzes were made on the findings obtained from the interviews. The views of the participants were examined according to the categories of religious inclination and distance to religion. In the study, it was observed that divorce had an effect on religious understanding rather than the effect of religious understanding on divorce. Regardless of whether the participants were religious or not, it was observed that all participants suffered a concussion in terms of religious understanding at the end of the divorce process, some recovered after a while and repaired the damage in their religious understanding, while others moved the questioning beyond their social and cultural context to criticize religion itself. In this context, it has been evaluated that each individual is affected differently from the divorce process. The opinions of the participants who stated that they had religious inclinations were in different directions. It can be said that the views of these participants on the gains that can be obtained from the divorce process can be summarized as follows: Gaining experience, being protected from extremes, realizing that a non-human cannot be religious either, understanding the difference between appearing religious and being religious, understanding that religion is the greatest consolation, developing the ability to pray. To approach Allah, to develop a sense of trust, not to judge people by religion, to understand the importance of religious education, to understand the importance of looking at the sources of religion, to learn to be patient, to live life with the consciousness of testing and not to focus on appearance. It has been evaluated that various gains obtained after the divorce process are important in terms of contributing to the relevant literature. Although the search for consolation after divorce is seen as a feature of the Turkish family structure, it can be said that a detailed examination of the post-divorce gains reached by the participants in this study will make significant contributions to the relevant literature. All results show that this study will make an important contribution to the related literature.