Fen bilgisi öğretmen adaylarının sağlıklı beslenme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of knowledge, attitudes and behaviors of preservice science teachers on healthy nutrition
- Tez No: 519814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, fen bilgisi öğretmen adaylarının sağlıklı beslenme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada karma araştırma modeli kullanılmış olup nicel ve nitel veriler bir arada toplanmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla ORTO-15 Tutum ve Davranış Ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilen Sağlıklı Beslenme Bilgi Testi (SBBT) ve açık uçlu soru formu kullanılmıştır. Veri toplama araçları Türkiyenin yedi farklı bölgesindeki 19 devlet üniversitesinde öğrenim gören 813 öğretmen adayına uygulanmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 24.0 programı ve Excel programı ile nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre fen bilgisi öğretmen adaylarının sağlıklı beslenme bilgi testi puan ortalamaları arasında vücut kitle indeksi değer aralıkları, kırsal ve kentsel yaşam alanları, sağlıklı beslenme üzerine eğitim alıp almama değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunamamıştır. Öğretmen adaylarının cinsiyetleri, kronik rahatsızlıklarının olup olmaması, sağlıklı beslenmeye dikkat etme durumları, ikamet ettikleri yer, ailelerinin aylık gelir düzeyi, aylık beslenme için ayırdıkları bütçe miktarı, eğitim aldıkları üniversitelerin bulunduğu bölge değişkenlerine göre ise sağlıklı beslenme bilgi testi puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Fen bilgisi öğretmen adaylarının vücut kitle indeksi değer aralıkları, cinsiyetleri, kırsal ve kentsel yaşam alanları, kronik rahatsızlıklarının olup olmaması, ikamet ettikleri yer, ailelerinin aylık gelir düzeyi, aylık beslenme için ayırdıkları aylık bütçe miktarı ve eğitim aldıkları üniversitelerin bulunduğu bölge değişkenlerine göre ORTO-15 Tutum ve Davranış Ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Öğretmen adaylarının sağlıklı beslenmeye dikkat edip etmeme durumları, sağlıklı beslenme üzerine eğitim alıp almama değişkenlerine göre ORTO-15 Tutum ve Davranış Ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, investigation of knowledge attitudes and behaviors of preservice science teacher on healthy nutrition was aimed. In the study, mixed research model was used and quantitative and qualitative data were collected together. In order to collect the data of the study, ORTO-15 Attitude and Behavior Scale, Healthy Nutrition Knowledge Test developed by the researcher and the open-ended questionnaire form were used. Data collection tools were applied to 813 teacher candidates studying in 19 different universities located in seven regions of Turkey. The data obtained from the preservice science teachers were analyzed by SPSS 24.0, Excel programs and content analysis technique. According to the results determined in the research, there was no significant differences between healthy nutrition knowledge test score means according to the values of body mass index values of preservice science teachers, the rural and urban habitats, whether or not to receive education on healthy nutrition. There was a significant difference between the teachers' gender, whether or not presence of chronic diseases, attention to healthy nutrition, place of residence, monthly income level of families, amount of budget allocated for monthly nutrition, and the average of the healthy nutrition information test scores according to the region variables of the universities for their trainings. According to preservice science teachers' body mass index values, gender, rural and urban habitats, whether or not presence of chronic diseases, place of residence, monthly income level of families, amount of budget they allocate for monthly nutrition, the region variables of the universities for their studying, there were no significant differences between ORTO-15 Attitude and Behavior Scale averages. According to variations such as whether the teacher candidates pay attention to healthy nutrition or not, whether or not they are educated about healthy nutrition, significant differences were found between ORTO-15 Attitude and Behavior Scale score means.