Yönetim performansının iyileştirilmesinde yönetim bilgi sistemlerinin rolü: Filistin'deki sanayi şirketleri araştırması
Role of management information systems in improving management performance: A case study of industry companies in Palestine
  1. Tez No: 697447
  2. Yazar: ASIL ALSALLAMIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÜREYYA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çağdaş dünyamız, etkileri genel olarak yaşamın çeşitli alanlarına ve özel olarak iş sektörüne yansıyan yüksek derecede bilimsel mantık ve teknolojik gelişme ile karakteri olmuştur. Bilgi devrimi, şirketlerin kendilerini çevreleyen yeni ve değişen koşullarla başa çıkabilen sağlam bir bilgi sistemine olan artan ihtiyaçları sebebiyle yönetim sürecini etkilemiştir. Yönetim performansı, herhangi bir şirketteki temel ve önemli yönetimsel süreçlerden biridir. İyi yönetim performansı sayesinde şirketler hedeflerine verimli ve etkili bir şekilde ulaşabilmektedirler. Böylece şirketler, günümüzün hızla değişen ortamında sürekliliklerini, başarılarını ve rekabet güçlerini koruyabilmektedirler. Bu nedenle, bu şirketler performanslarını iyileştirilmek için sürekli çalışmak zorunda kalmışlardır. Bu tezin, sanayi şirketlerinde yönetim performansının iyileştirilmesinde yönetim bilgi sistemlerinin rolünü göstererek şirketlere yardımcı olmaya çalıştığı şey budur. Bu tezde ilk olarak yönetim bilgi sistemlerinin kavramları, türleri, bileşenleri ve önemi açıklanmıştır. Ardından yönetim performansının kavramı, unsurları, belirleyicileri, onu etkileyen faktörler ve sistemin değerlendirilmesinin faydaları açısından anlatılmıştır. Son olarak, tezin uygulaması tartışılmıştır: Filistin'deki sanayi şirketlerine anketler dağıtılarak verilerin nasıl toplandığı ve verilerin analizinde ve sonuçların elde edilmesinde istatistiksel yöntem ve testlerin nasıl kullanıldığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our contemporary world is characterized by a high degree of scientific logic and technological developments, whose effects have been reflected on various areas of life in general and the business sector in particular. The information revolution has affected the management process of companies through their increasing need for a robust information system capable of coping with new and changing circumstances surrounding them. Management performance is one of the basic and important administrative processes in any company. Through good management performance, companies can achieve their goals efficiently and effectively. Thus, companies can maintain their continuity, success and competitiveness in today's rapidly changing environment. Therefore, these companies had to work continuously to improve their management performance. This is what this thesis attempts to help companies in by highlighting the role of management information systems in improving administrative performance in industrial companies. Initially in this thesis, concepts, types, components and importance of management information systems were explained. Then management performance was clarified in terms of its concept, elements, determinants, factors affecting it and benefits of its evaluation. Finally, the practical aspect of the thesis was discussed: how data was collected by distributing questionnaires to industrial companies in Palestine, and how statistical methods and tests were used in analyzing data and obtaining results.