Ergen siber zorbalık duyarlılığı ile algılanan sosyal destek ve öznel iyi oluşu artırma stratejileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between adolescent cyber bullying sensitivity and perceived social support and subjective well being enhancement strategies
  1. Tez No: 697463
  2. Yazar: AYŞEGÜL KALAFAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada ergen siber zorbalık duyarlılığı ile algılanan sosyal destek ve öznel iyi oluşu artırma stratejileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 339 kız, 292 erkek olmak üzere toplam 631 ergen birey ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Ergenler İçin Öznel İyi Oluşu Artırma Stratejileri Ölçeği, Siber Zorbalığa İlişkin Duyarlılık Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgiler Formu kullanılmıştır. Değişkenler arasında farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmalarda t testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Farklılığın anlamlı bulunması durumunda Scheffe (Çoklu Karşılaştırma) testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ergenlerin siber zorbalık duyarlılığı, algılanan sosyal destek ve öznel iyi oluşu artırma stratejileri ile pozitif yönlü anlamlı ilişkiye sahiptir. Ergenlerin algılanan sosyal destek ve öznel iyi oluşu artırma stratejileri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Siber zorbalık duyarlılığı cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterirken, anne baba durumu, aile gelir durumu ve sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ergenlerin algıladıkları sosyal destek cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterirken; anne baba durumu, aile gelir durumu ve sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ergenlerin öznel iyi oluşu artırma stratejileri puanları cinsiyet, anne baba durumu, aile gelir durumu ve sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between adolescent cyberbullying sensitivity and perceived social support and subjective well being enhancement strategies. In this study, relational screening model, one of the quantitative research models, was used. The research was conducted with a total of 631 adolescents, 339 girls and 292 boys. In the data collection, Subjective Well Being Enhancement Scale for Adolescents, Sensitivity to Cyber Bullying Scale and Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Personal Information Form prepared by the researcher were used. In order to reveal the difference between variables, t test were used in paired comparisons, one-way analysis of variance (ANOVA) were used for comparing more than two variable groups. If the difference was found to be significant, the Scheffe (Multiple Comparison) test was applied. According to the findings obtained from the research; It has been observed that there is a positive and significant relationship between adolescents' cyberbullying sensitivity and perceived social support. It has been observed that there is a positive and significant relationship between adolescents' cyberbullying sensitivity and their subjective well-being increasing strategies. It has been observed that there is a positively significant relationship between adolescents' perceived social support and strategies to increase subjective well-being. While cyberbullying sensitivity differs significantly by gender, it does not differ significantly according to parental status, family income and class level. While adolescents perceived social support differs significantly by gender; there is no significant difference according to parental status, family income status and class level. There is no significant difference in subjective well being enhancement strategies scores of adolescents according to gender, parental status, income status and class level.