Implementation of refugee protection in Turkey: A case of protection officers working in csos in Ankara
Türkiye'de mülteci korumasının uygulaması: Ankara'da STK'larda çalışan koruma görevlileri örneği
  1. Tez No: 697465
  2. Yazar: FATMA BERNA ÇETİNALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türkiye, göç alan bir ülke olarak geçici koruma statüsü altındaki 3,5 milyon Suriyeli ve yaklaşık 500.000 kişi kadar uluslararası koruma statüsü altında bulunan diğer milliyetlerden sığınmacı ve mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu büyük sığınmacı ve mülteci popülasyonu hem mülteci korumasının Türkiye nezdinde uygulanması konusunda, hem de zorunlu göç bağlamında koruma kavramının tanımı üzerine bir sürü tartışmayı da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle bu çalışma Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından sunulan koruma konseptini zorunlu göç nezdinde anlamayı ve bu kavramın Türkiye'de insani yardım ve göç alanında çalışmalar yürüten sivil toplum örgütleri tarafından nasıl uygulandığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez aynı zamanda BMMYK'nın tanımladığı ideal koruma kavramı ile bu kavramın Türkiye'de bulunan sivil toplum örgütleri tarafından pratikteki uygulanması arasındaki boşluğu bulmayı hedeflemektedir. Bu boşluğu anlamak için, çalışmada BMMYK'nın hazırladığı koruma el kitabına göre korumanın tanımı ve Türkiye'de bu tanımın nasıl uygulandığının yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarında çalışan Koruma sorumlularının bu süreçteki rolünün nasıl anlaşılması da amaçlanmaktadır. Bu sorulara cevaben bu çalışma, koruma konseptinin tanımı ve BMMYK'nın koruma konseptini bağlamsallaştırması ve yorumlamasını içeren bir literatür araştırmasının yanı sıra, Türkiye'de göç alanında faaliyet gösteren ve aynı zamanda BMMYK'nın sahadaki uygulama ve operasyonel partnerleri olan sivil toplum kuruluşlarında koruma şemsiye altında çalışan 22 koruma sorumlusu, saha çalışanı ve sosyal çalışmacı ile koruma kavramının uygulanması üzerine bir saha araştırması içermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey, as a country of asylum, holds more than 3.5 million of Syrians under temporary protection as well as half a million of non-Syrians under international protection. This huge population brings a great deal of discussion including the implementation of refugee protection in Turkey as well as the definition of protection in the context of forced migration. Therefore, this study aims to understand the term protection proposed by the United Nations High Commissioner of Refugees (UNHCR) in the context of forced migration and how it operates in Turkey via Civil Society Organizations. Research also intends to find the gap between ideal understanding of protection and its practical application to the refugees in Turkey through civil society institutions. To understand this gap, this thesis aims to find answers to questions as follows: (1) What is the definition of protection according to UNHCR and how it operates this definition in Turkey (2) How to understand the role of Protection Officers in this process? (3) What is the difference in between the ideal protection that is suggested by UNHCR and its implementation by civil society organizations and how this difference can be diminished? In responding to these questions this research includes a contextualization about the concept of protection and its interpretation by UNHCR. A case study including interviews with 22 protection staff who are implementing protection from the civil society organizations in Turkey, which are operational and implementing partners of UNHCR, will be held in order to understand the implementation of the protection.