Yetiştirilme ve yöneticilik evrelerinde mülki idare amirlerine verilen etik değerler eğitimi ve değerlendirilmesi
Ethics training and its evaluation for district governorsduring stages of candidacy and administration
- Tez No: 697502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİD YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Kamu Yönetimi, Religion, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, yetiştirilme (adaylık) ve yöneticilik dönemlerinde, İçişleri Bakanlığınca, mülki idare amirlerine verilen etik değerler eğitiminin ne düzeyde olduğunun tespitini ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu araştırmanın evrenini mülki idare amirleri oluşturmaktadır. Çalışmada ilk olarak, mülki idare amirlerinin etik değerler kavramı hakkında ne düzeyde bilgiye sahip oldukları incelenmiştir. İkinci olarak, kaymakam adaylarının yetiştirilme sürecinde etik değerler eğitimini yeterli düzeyde alıp almadıkları araştırılmıştır. Bununla birlikte, İçişleri Bakanlığı'nca her yıl mülki idare amirlerine yönelik düzenlen hizmet içi eğitim, kurs ve seminerlerde etik değerler konusunun yeterince yer alıp almadığının tespiti yapılmıştır. Ayrıca, adaylık ve yöneticilik evrelerinde mülki idare amirlerine verilen etik değerler eğitiminin içeriğinin yeterli bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Bundan başka, adaylık ve yöneticilik evrelerinde mülki idare amirlerine verilen etik değerler eğitiminin eğiticilerinin yeterli bulunup bulunmadığı değerlendirilmiştir. Buna ilave olarak, adaylık ve yöneticilik evrelerinde mülki idare amirlerine verilen etik değerler eğitimi konusunda mülki idare amirlerinin önerilerinin neler olduğunun tespiti yapılmıştır. Son olarak, etik değerler konusunda mülki idare amirlerinin meslek hayatlarında karşılaştıkları sorunların neler olduğunun tespiti yapılmıştır. Veri taraması ve alan araştırması olarak gerçekleştirilen bu çalışmada 35 mülki idare amiri ve etik eğitimi derslerine giren 4 eğiticiyle görüşme yapılmıştır. Ayrıca, kaymakam adaylarının yetiştirilmesi amacıyla 2007-2019 yılları arasında düzenlenen kaymakamlık kurslarındaki etik eğitimi dersleri incelenmiştir. Bundan başka, yöneticilik evresindeki mülki idare amirlerine yönelik 2007-2019 yılları arasında düzenlenen hizmet içi eğitimlerdeki etik eğitimi dersleri incelenmiştir. Araştırma giriş ve sonuç bölümü ile birlikte beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın problemi, amacı, yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma konusuyla ilgili yayınlar ve araştırmada kullanılan veri toplama araçlarının tanıtımı bu bölümde yapılmıştır. Birinci bölümde; kavramsal çerçeve olarak yönetim, yönetici, yönetici eğitimi ve etik kavramları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; mülki idare amirliği mesleği, mülki idare amirlerinin eğitimi, mülki idare amirlerine verilen etik değerler eğitimi ve değerlendirilmesinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; bulgu ve yorumlar başlığı altında mülki idare amirleri ve eğiticiler ile yapılan mülakatlardan elde edilen verilerin tespiti ve değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise araştırmadan elde edilen veri ve bulgular yorumlanarak bazı tespitler ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine and evaluate the level of ethics training provided for the district governors by the Ministry of Interior during their training (candidacy) and administration stages. The population of this study consists of the district governors. This study first analyzes the level of knowledge of the district governors regarding the concept of ethics. Secondly, it studies whether the candidates received an adequate ethics training during their training stage. Furthermore, the study determines whether the issue of ethics is sufficiently included in the in-service trainings, courses and seminars organized every year by the Ministry of Interior for district governors. In addition, it studies whether the content of the ethics training provided for the district governors during the candidacy and administration stages is sufficient or not. It further evaluates whether the trainers of the ethics training provided for the district governors during the candidacy and administration stages are competent or not. The study also examines the suggestions of the district governors regarding the ethics training provided to them during the candidacy and administration stages. Finally, it identifies the problems faced by the district governors in their professional lives in terms of ethics. This study, which was carried out as a data scanning and field research, has been conducted with 35 district governors and 4 trainers providing the courses. In addition, the ethics training courses held between 2007-2019 for the purpose of training district governor candidates have been examined. Furthermore, ethics training courses in the in-service trainings for the district governors at the administration stage held between 2007-2019 have been examined. The study consists of five parts, including the introduction and conclusion. The introduction part consists of information regarding the issue, purpose and method of the study. This section introduces the publications related to the subject of the study and the data collection tools used in the study. The first part includes detailed information regarding the concepts of administration, administrators, administrator trainings and ethics as a conceptual framework. The second part includes the profession of district governors, the training of district governors, the ethics training provided for the district governors and its evaluation. The third part includes the identification and evaluation of the data obtained from the interviews conducted with the district governors and trainers. The conclusion and recommendations section includes some evaluations and suggestions made by interpreting the data and findings obtained from the study.