The effects of BREXIT on the UK capital markets
BREXSIT'in Birleşik Krallık sermaye piyasalarına etkileri
  1. Tez No: 697503
  2. Yazar: ESMERJAN LICAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEN KOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, BREXIT referandumunun Birleşik Krallık Sermaye Piyasaları üzerindeki sonuçlarını belirlemeye çalışmaktadır. Bu konuda şimdiye kadar yapılmış mevcut çalışmaları ve piyasadaki sürekli değişimler hakkında finansal literatürü gözden geçirerek, geçiş döneminde İngiliz Vatandaşlarının Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının sermaye piyasası üzerindeki etkilerini analiz etmeye çalışacağız. Böyle hassas bir durum karşısında İngiltere politika belirsizliğini ve BREXIT'e ilişkin bu belirsizliğin sonuçlarını finansal piyasalarda oluşan oynaklıklarla etkileşim içinde BREXIT öncesi ve sonrası dönemleri dikkate alarak veri setlerini analiz ederek tahmin etmeye çalışacağız. Menkul Kıymetler Borsası'nın düzey ve değerlerindeki değişiklikleri ölçmek etmek için finansal kuruluşlar tarafından yayınlanan istatistiklere dayanmaktadır. Ana odak noktamız, beklenmedik ve devam eden yeni olayların bir sonucu olarak volatiliteyi ve piyasa değişikliklerini analiz etmektir. Bu nedenle, Anormal Getirilerin değerlerini ve ülkedeki siyasi durum ve politika belirsizliklerinden elde edilen ilgili istatistiksel bilgileri inceleyeceğiz. Volatiliteyi ölçmek için GARCH modeli kullanılarak FTSE100'ün seçilen ilk 10 bileşeninin ortalama anormal getiri portföyü için 30 olay penceresi ile bir olay çalışması uygulanmıştır. Genel olarak inceleme dönemimiz boyunca Brexit'in piyasa üzerinde olumsuz sonuçlar yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to identify the consequences that had the BREXIT referendum over the United Kingdom's Capital Markets. By reviewing the available studies done until now on this topic and the financial literature about the constant changes over the market we will try to analyze the impacts of the British Citizens' decision to leave the European Union on the capital market during the transition period. We will try to estimate the UK policy uncertainty in front of such a problematic situation, and the results of such uncertainty about BREXIT in interaction with the volatilities caused in the financial markets by taking into consideration the pre and after BREXIT period, by analyzing data sets based on the statistics released by financial institutions to check the changes on levels and values of the Stock Exchange. Our main focus is on analysing the volatility and market changes as a result of unexpected and new ongoing events. Hence we will study the values of Abnormal Returns and their relevant statistical information derived from the political situation and policy uncertainties in the country. An event study with 30 event windows for a portfolio of average abnormal returns of the top 10 selected constituents of the FTSE100 has been applied by using the GARCH model to measure the volatility. In general, it has been found that Brexit has created negative consequences over the market throughout our examination period.