Türk din mûsikîsi eğitiminin özel yetenekli öğrenciler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of Turkish religious music education on special talent students
- Tez No: 697535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADETTİN VOLKAN KOPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, Türk din mûsikîsi eğitiminin özel yetenekli öğrenciler üzerindeki etkilerinin bulunması hedeflenmiştir. Bu kapsamda tez çalışmasında öncelikle dinî mûsikî konusunda genel bilgilere yer verilmiş, sonrasında Türk din mûsikîsi, özel yetenek ve özel yeteneklilerin eğitimi konusu detaylı biçimde paylaşılmıştır. Araştırmada, deney-kontrol gruplarına yer verilmiş, ayrıca nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Ankara genelinde özel yetenekli öğrencilere eğitim veren Bilim ve Sanat Merkezlerinde 8-18 yaş aralığında eğitim alan toplam 305 öğrenci, çalışmanın kontrol grubunu oluşturmuş ve veri toplama araçları uygulanmıştır. Ayrıca, müzik alanında özel yetenekli olduğu tespit edilen 25 öğrenci deney grubunu oluşturarak araştırmacı tarafından 10 haftalık dini mûsikî eğitimine tabi tutulmuş, bu eğitimlerden sonra veri toplama araçları bu öğrencilere de uygulanmıştır. Çalışmada; Sınav Kaygısı Envanteri, 7-13 Yaş Duygusal Zekâ Ölçeği ile Algılanan Stres Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada;“cinsiyet”,“sınıf”,“eğitim kademesi”ve“ebeveynlerin müzikle ilgilenme durumu”değişkenlerine göre de farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen veriler analiz edilerek bulgulara ulaşılmıştır. Çalışmanın bulguları irdelendiğinde,“Türk din mûsikîsi eğitimlerin duygusal zekâyı arttırırken, sınav kaygısı ve algılanan stres düzeylerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilemediği”sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca,“sınav kaygıları ve algılanan stres düzeyleri ile duygusal zekâları genel manada erkeklerden daha yüksek olan kızların, Türk din mûsikîsi eğitimleri neticesinde sınav kaygılarını ve stres düzeylerini düşürdükleri, duygusal zekâlarını ise daha da yükselttikleri”, çalışmada elde edilen bir diğer sonuçtur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to find out the effects of Turkish religious music education on gifted students. In this context, first of all, general information about religious music was given in the thesis study, and then Turkish religious music, special talents and the education of special talents were shared in detail. Experimental-control groups were included in the study, and the questionnaire technique, which is one of the quantitative research methods, was used. A total of 305 students between the ages of 8-18, who received education in the Science and Art Centers that provide education to gifted students throughout Ankara, formed the control group of the study and data collection tools were applied. In addition, 25 students, who were determined to be gifted in the field of music, formed an experimental group and were subjected to a 10-week religious music education by the researcher, and data collection tools were applied to these students after these trainings. In the study; Exam Anxiety Inventory, 7-13 Age Emotional Intelligence Scale and Perceived Stress Scale were applied. In the study; It was also investigated whether there was a difference according to the variables of“gender”,“class”,“educational level”and“parents' interest in music”. The obtained data were analyzed and the findings were reached. When the findings of the study were examined, it was concluded that“religious musical education increased emotional intelligence, but did not affect test anxiety and perceived stress levels in a positive or negative way”. In addition, it is another result obtained in the study that“girls whose exam anxiety and perceived stress levels and emotional intelligence are higher than boys in general, reduce their exam anxiety and stress levels and increase their emotional intelligence even more as a result of religious music training”.