Gemsitabin ve polidatinin insan pankreas kanseri (PANC-1) hücrelerinde oksidatif stres ve enflamasyon üzerine etkisi
Effect of gemsitabin and polydatin on oxidative stress and inflammation in human pancreatic cancer (PANC-1) cells
  1. Tez No: 697549
  2. Yazar: AYŞENUR BOZOĞLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN AYDIN KILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pankreas kanserlerinde kullanılan gemsitabin (GEM)'e karşı zamanla ilaç direncinin geliştiği görülmüştür. Bu nedenle, GEM ile birlikte kullanılarak tümörleri tedaviye duyarlı hale getirebilecek ajanların belirlenmesi ihtiyacı doğmaktadır. Bu nedenle, çok çeşitli farmakolojik özelliği sahip polidatin (PD)'i GEM ile birlikte insan pankreas kanser hücreleri (PANC-1) üzerine etkisini araştırdık. GEM, PD ve bunların kombinasyonları PANC-1' e verilerek sitotoksisite, enflamasyon ve oksidatif stres parametreleri değerlendirildi. Sitotoksisite için MTT testi, COX-2 ve IL-8 ekspresyonları için real-time PZR ve redükte glutatyon (GSH), lipid peroksidasyonu (LP) ve glutatyon peroksidaz (GPx) tayini için kolorimetrik yöntemler kullanıldı. Polidatin GEM ile birlikte verildiğinde (72. saat) GEM ile sinerjistik etki göstererek onun sitotoksisitesini artırmıştır. COX-2 ve IL-8 ekspresyon düzeyleri düşük doz GEM ve PD kombinasyonlarında GEM'in tek başına uygulandığı gruplara göre anlamlı düzeyde artmıştır. GEM tek başına PANC-1'e verildiğinde LP seviyesinin artarak, GSH seviyesinin azalarak ve GPx aktivitesini baskılayarak oksidatif stresi artırmıştır. Düşük doz PD kombinasyonlarında GEM tarafından indüklenen oksidatif stresin azaldığı fakat yüksek doz PD kombinasyonlarında bu azalmanın ortadan kalktığı görülmüştür. Sonuç olarak, PD oksidatif stres ve enflamasyonu modüle ederek PANC-1 hücrelerinde GEM sitotoksisitesini artırmıştır. Bulgularımız PD'nin GEM tedavisinin yanıtını artırmak için potansiyel neoadjuvan tedavi olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
It is observed that drug resistance develops over time against gemcitabine (GEM) used in pancreatic cancers. There is a need to identify agents that can sensitize tumors to treatment by using them together with GEM. Therefore, we investigated the effect of polydatin (PD), which has a wide variety of pharmacological properties, together with GEM on human pancreatic cancer cells (PANC-1). GEM, PD and their combinations were given to PANC-1 to evaluate cytotoxicity, inflammation and oxidative stress parameters. MTT test for cytotoxicity, real-time PCR for COX-2 and IL-8 expressions and colorimetric methods were used determination for reduced glutathione (GSH), lipid peroxidation (LP) and glutathione peroxidase (GPx). When polydatin was given together with GEM (72nd hour), it showed a synergistic effect with GEM and increased its cytotoxicity. COX-2 and IL-8 expression levels were significantly increased in low-dose GEM and PD combinations compared to GEM alone groups. When GEM was given to PANC-1 alone, it increased oxidative stress by increasing LP level, decreasing GSH level and suppressing GPx activity. It was observed that the oxidative stress induced by GEM decreased in low-dose PD combinations, but this decrease disappeared in high-dose PD combinations.