Çağdaş öğrenme yaklaşımlarının İngilizce öğretiminde akademik başarıya etkisi: Bir meta analiz çalışması
The effect of contemporary learning approaches on academic success in teaching English: A meta-analysis study
- Tez No: 697550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM YURTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Modern dünyada yabancı dil vazgeçilmez bir araç olarak varlığını sürdürmektedir. İkinci dil olarak kullanılanlar arasında da İngilizce dünyada en yaygın kullanılan yabancı dillerin başında gelmektedir. Bilim dili olmasının yanında günümüzde insanların çevrim içi olarak veya gerçek hayatta kolaylıkla İngilizce bilen insanlarla temas halinde olması durumu İngilizce bilmenin kıymetini ortaya koymaktadır. Bu sebeple Türkiye'de de İngilizce önemini korumakta ve öğrencilerin bu dili öğrenebilmesi için zaman, emek ve para harcanmaktadır. Dolayısıyla bu çabaların bir yansıması olarak ülkemizde yapılandırmacı yaklaşımın öğretim programına entegre edildiği 2005 yılından bu yana çağdaş yaklaşımlar eğitim sistemimizde yerini almaktadır. İngilizce öğretimi programına da entegre edilmiş olan yapılandırmacı anlayış, modern eğitimde önemli bir yer tutmaktadır. Çağdaş yaklaşımların uygulamaya koyulduğu bu yeni programda öğrencileri daha aktif hale getirmek amaçlanmıştır. Türkiye'de yapılan çalışmalarda çağdaş yaklaşımların İngilizce dersi başarısına etkisi geçmişten günümüze araştırılmaktadır. Bu yöntem ve uygulamaların etkililik ve verimlilik durumları test edilmektedir. Deney grubunda çağdaş yöntemler, kontrol grubunda ise geleneksel veya mevcut yöntemlerle ders işlenerek araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmaların sonuçlarının birleştirilmesi için çağdaş yaklaşımların İngilizce öğretiminde akademik başarıya etkisini araştıran bu meta analiz çalışması yapılmıştır. Toplam 67 çalışmadan alınan 90 kümülatif veri analize tabi tutulmuştur. Moderatör olarak yayın türü, başarı alanı ve uygulama düzeyi seçilmiştir. Sonuçlar çağdaş öğrenme yaklaşımlarının 16.99 puan ile yüksek düzeyde olumlu yönde bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Yayın türü değişkenine göre 0.0 anlamlılık düzeyiyle yüksek lisans lehine bir fark ortaya çıkmıştır. Başarı alanı değişkenine göre 0.001 anlamlılık düzeyiyle istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak bu alanların tamamı yüksek etki büyüklüğüne sahiptir. Uygulama düzeyi değişkenine göre 0.0 anlamlılık düzeyiyle istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Yine bu değişkene göre de bütün düzeylerde yüksek etki ortaya çıkmıştır. İngilizce Öğretimi, Çağdaş Yaklaşımlar, Çağdaş Öğrenme Yaklaşımları, Akademik Başarı, Meta Analiz
Özet (Çeviri)
In the modern world, foreign language continues to exist as an indispensable tool. Among those used as a second language, English is one of the most widely used foreign languages in the world. In addition to being the language of science, the fact that people are in contact with people who speak English easily online or in real life reveals the value of knowing English. For this reason, English maintains its importance in Turkey and time, effort and money are spent for students to learn this language. Therefore, as a reflection of these efforts, contemporary approaches have taken their place in our education system since 2005, when the constructivist approach was integrated into the curriculum in our country. The constructivist approach, which is integrated into the English language teaching program, has an important place in modern education. In this new program, in which contemporary approaches are put into practice, it is aimed to make students more active. In studies conducted in Turkey, the effect of contemporary approaches on English course success has been investigated from past to present. The effectiveness and efficiency of these methods and applications are tested. In the experimental group, modern methods and in the control group, traditional methods are taught and researches are conducted. In order to combine the results of these studies, this meta-analysis study investigating the effect of contemporary approaches on academic achievement in English language teaching was conducted. . 90 cumulative data from a total of 67 studies were analyzed. Study type, success field and application level were selected as moderators. The results show that contemporary learning approaches have a highly positive effect with a score of 16.99. There is a difference in favor of master's degree with a significance level of 0.0 according to the 'type of publication' variable. A statistically significant difference was found with a significance level of 0.001 according to the 'success field' variable. However, all of these fields have high effect sizes. A statistically significant difference was found with a significance level of 0.0 according to the 'application level' variable. According to this variable, a high effect emerged at all levels. Teaching English, Contemporary Approaches, Contemporary Learning Approaches, Academic Success, Meta Anaysis