Dirençli tüberküloz olgularında epidemiyolojik faktörler
Epidemiologic factors for resistant tuberculosis cases
  1. Tez No: 69758
  2. Yazar: NECATİ TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KAYPMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
77 ÖZET Tüberküloz hastalarında direnç gelişmesine etki eden faktörleri belirlemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne ve Şehremini, Bakırköy, Cerrahpaşa Verem Savaş Dispanserleri' ne başvuran en az 2 yıldır tüberküloz ilacı kullanan 62 çok ilaca dirençli ve/veya kronik akciğer tüberkülozlu hasta (deney) ve ilk defa tüberküloza yakalanmış 6 aylık düzenli tedavilerini görmüş yeni akciğer tüberkülozlu 62 hasta (kontrol) çalışmaya dahil edilmiştir. Deney ve kontrol grubuna ait hastalarda sosyo-demografik değişkenleri, hastaların tedaviye gösterdikleri uyumu ve tüberküloz hastalarında direnç gelişimine etki eden faktörleri incelemek amacıyla bir anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan anket formları hastalar ile bire bir görüşülerek bizzat araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Sosyo-demografik seviye her iki grupta da düşük bulunmasına karşılık tüberküloz hastalarının evlerindeki toplam gelir düzeyinin, oturdukları evlerin yerleşim şekli, tüberküloz dışında başka hastalıklara ve alkol alışkanlığına sahip olmaları direnç gelişimi ile anlamlı derecede ilişkili bulunmuştur. Deney grubundaki hastalarda düzensiz ilaç kullanımına yol açan tedaviye uyumsuzluk anlamlı derecede yüksektir. Direnç gelişimi açısından hastaların ilk tedavi ve takiplerinin verem savaş dispanserlerinde yapılması ile göğüs hastalıkları hastanelerinde yapılması arasında anlamlı ilişki bulunmamasına rağmen göğüs hastaneleri dışı devlet hastanelerinde tüberküloz hastalarının tedavi ve takiplerinin yapılması direnç gelişimine anlamlı derecede etkide bulunduğu görülmektedir. Tüberküloz hastalarının ilaçlarım düzenli şekilde kullanmasını sağlayan bir takip yönteminden yoksunluğumuz, tüberküloz kontrol programımızdaki asıl eksiklik olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY This study was carried out in tuberculous patients to evaluate the factors effecting the development of the resistance. There are 2 groups of patients in this study. An experimental group of 62 resistant and/or chronic tuberculous patients having been treated for 2 years ; and a control group 62 new tuberculous patients of 6 months of treatment. All patients are from Süreyyapaşa Chest Diseases Hospital and Şehremini, Bakırköy, Cerrahpaşa Tuberculosis Dispensary. A questionnaire is made in order to find out the social-demography variables, the treatment compliance of the patients and the factors effecting the development of the resistance. The forms were filled by the expert, asking each patient personally. The social-demography was low in both groups and the income, home, alcoholism and other diseases are found to be in significant correlation with the drug resistance. Adherence to the treatment that results unsystematic use of drugs is found significantly high among the patients in the experiment group. Although there is no significant relation between the groups of patients whose first anti-tuberculosis treatment is applied at the dispensary and at the hospital, it is obvious that resistance to therapy easily develops in patients who are treated in the hospitals, that are managed by the government except the chest hospitals. The main problem is that there is no follow-up method for the regular treatment of the tuberculous patients.