Döner sermayeli üniversite hastanelerinde evraklı hasta faturalarının kurumları tarafından ödenmesindeki aksaklıklar ve alınacak önlemler
Payment defects and measures to be taken for invoices sent to institutions at revolving fund university hospitals
  1. Tez No: 69759
  2. Yazar: KONCAGÜL YAMEN (KESKİNKILIÇ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
. ÖZET İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinin daha iyi hizmet verebilmesi hastanenin Döner Sermaye gelirlerinin arttırılması ile mümkündür. Bunun içinde hastanın hastaneye gelişinden itibaren evraklarının faturalarıma aşamasına kadar iyi bir takibinin yapılması gerekmektedir. Faturalandıktan sonra ödemelerin sıkı bir kontrolü gerekmektedir. Bu çalışmada ki amaç kurum alacaklarından doğan Döner Sermaye gelirlerini arttırmaktır. Hastanenin gelirinin artması kurum alacaklarını oluşturan faturaların bekletilmeden gönderilmesine ve gönderilen faturaların iyi bir şekilde takibi ve tahsilatının yapılabilmesine bağlıdır. Bu çalışmada Döner Sermaye fatura işlemlerinde çalışan 32 kişi ile 20 kadın (%62.5), 12 erkek (%37.5) yüz yüze görüşülerek ; Döner Sermaye kayıpları hakkındaki görüşleri, önerileri araştırıldı. Fakültenin 6 yıllık istatistik değerlendirmeleri araştırıldı. Çıkan sorular yorumlanmaya çalışıldı. Hastanenin geri dönen evraklardan doğan kayıplarının azaltılması daha iyi sağlık hizmeti verebilmesi için öneriler geliştirilmiştir. 48
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Istanbul University Medical School Hospital can serve better to people if the circulated income of the hospital is increased. This is possible if the invoicing papers are tracked properly. The invoices should be traced seriously to increase the payments on time. This will both increase the paid invoice percentage and on time payments hence will strenghten the hospital financially. In this study, we investigated the opinions and suggestions of 32 people working for invoice process at circulating capital department by interviewing face to face regarding capital losts. We also looked into statistics for last 6 years for the Faculty and commented on those figures. We came up with some proposals to reduce income losts due to returned invoices and to increase quality of service. 49