Eskiçağda İspir ve çevresi
Ispir and around in prehistoric
- Tez No: 94073
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPASLAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İspir ve çevresinin Tarih Öncesi ve Tarihi Çağlan ile ilgili olan bu çalışma, bölgenin sahip olduğu coğrafî şartların tarihi şartlan ile birleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur. Tarih Öncesi ve Tarihi Çağlarda bölgede hakimiyet kuran siyasi örgütlenmeleri araştırdık. Yüzey araştırması ve kaynak taraması şeklinde sürdürdüğümüz bu çalışmanın sonunda İspir ve çevresinin Son Kalkolitik ve Eski Tunç Çağı boyunca varlığım devam ettiren Karaz Kültüründen büyük ölçüde etkilenmiştir. Tarihi Çağlarda ise bölgeye sırası ile, Hayaşa Krallığı, Daya(e)ni Krallığı ve Urartu Devleti gibi krallıklar hakim olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is about the prehistory and history of İspir and province of İspir. I utulized geograpfic conditions of region when prepare this study. We researched the goverments which are dominated this land in prehistory and history. At the end of this study we saw that İspir and province of İspir had great relations with Karaz Culture in the Last Chalcolithic and Old Bronze Age. According to circumstances; The Kingdom of Hayaşa, Daya(e)ni/Diau(e)hi and Urartu had dominated to this region.