Türkiye'de vergi denetiminin etkinliği ve bütçe ilişkisi
The effectiveness of tax audit in Turkey and budget relation
- Tez No: 697587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARİF EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezin amacı; Türkiye'deki vergi denetiminin etkinliği bütçe ile ilişkilendirerek vergi denetiminin önemi belirtilmiştir. Bu amaca uygun olarak ilk başta denetim ile vergi denetim kavramı açıklanmıştır. Sonra da vergi denetiminin amaç, fonksiyon ile vergi denetim yöntemleri incelenmiştir. Türkiye'de vergi denetiminde görevli kurumların teşkilat yapısı ve seçili bazı yabancı ülkelerin de vergi denetim yapısı belirtilmiştir. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Vergi Denetim Kurulu'nun vergi denetim uygulamasındaki görevli personelin yetki ve sorumlulukları belirtilmiştir. Son bölümde Türkiye'de vergi denetiminin etkinliği kapsamında denetim oranları ile bütçe gerçekleşmelerinin karşılaştırılması yapılarak incelenmiştir. Çalışmada gerekli kaynak taramaları yapılarak, Türkiye'de vergi denetim oranlarının yeterli düzeyde olmadığı, vergi gelirlerinin önemli bir bütçe kalemi olmasından dolayı bütçedeki durumu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, importance of the tax audit has been indicated by associating the efficiency of tax audit in Turkey with the budget. Firstly, audit and tax audit has been explained according to main considerations of the thesis. After that, the purpose, function and methods of tax audit were investigated. The organizational structure of the tax audit institutions in Turkey and some specific foreign countries were examined. The authorities and responsibilities of the personnel in charge of the tax audit practice of the Ministry of Treasury and Finance, the Revenue Administration and the Tax Inspection Board are specified.In the last section, the efficiency of tax audit in Turkey has been examined by comparing audit rates with budget realizations. In the study the literature review has been done and they are stated that not only the rate of tax audit is not at a sufficient level in Turkey but also its situation in the budget because of being an important budget item coherently with the literature