Terörün finansmanıyla mücadele politikası doğrultusunda sivil toplum örgütlerinin denetim ve kontrolü
Auditing and controlling of civil society organizations in line with fight against terrorism financing policies
- Tez No: 697586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Terörizmin uyuşturucu kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, insan kaçakçılığı ve ticareti gibi yasadı finans kaynaklarına yönelik getirilen ulusal ve uluslararası tedbirler terör örgütlerini kolluk birimlerinin takibinden kurtaracak alternatif gelir kaynakları arayışına yöneltmiştir. Bu doğrultuda terör örgütlerinin finans temininde kullanamaya başladıkları araçlardan biri de Sivil Toplum Örgütleri olmuştur. Evrensel kabul gören değerlere hizmet etmeleri nedeniyle STK'lar genellikle toplum desteği alan ve kolluk kuvvetlerinin dikkatini çok fazla çekmeyen örgütlerdir. STK'ların bu yönü terör örgütlerinin istismarına açıktır. Bu araştırmada terör örgütlerinin finansal kaynak temin etmek amacıyla STK'ları kullanma biçimleri ve bu tehdide yönelik alınan ulusal ve uluslararası tedbirlerle STK'ların aldıkları tedbirleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma nitel metodolojiyle hazırlanmış olup, literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada dini motivasyonlu terör örgütleri ile etnik temelli terör örgütlerinin STK'ları ve özellikle diaspora azınlıklarını finansal kaynak temini amacıyla istismar ettikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Bu tehditle mücadelede alınan ulusal ve ulusalararası tedbirlerin yeterli düzeyde olmadığı, özellikle devletler arasında terörle mücadeleye yönelik bir uzlaşının olmaması nedeniyle koordinasyon sağlama hususunda sorunların yaşandığı bulgularına da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
National and international measures against illegal financial sources of terrorism such as drug smuggling, arms smuggling, human smuggling and trafficking have led terrorist organizations to seek alternative income sources that will save them from the pursuit of law enforcement units. In this direction, one of the tools that terrorist organizations have started to use in finance supply has been Non-Governmental Organizations. Because they serve universally accepted values, NGOs are organizations that receive community support and do not attract much attention from law enforcement. This aspect of NGOs is open to exploitation by terrorist organizations. In this study, it is aimed to reveal that; the ways in which terrorist organizations use NGOs to obtain financial resources, the national and international measures taken against this threat and the measures taken by NGOs. The research was prepared with qualitative methodology and literature review method. In this study, it was found that religiously motivated terrorist organizations and ethnic-based terrorist organizations exploit NGOs and especially diaspora minorities for the purpose of obtaining financial resources. It was also found that the national and international measures taken in the fight against this threat were not at a sufficient level, and there were problems in coordination, especially due to the lack of a consensus among the states on the fight against terrorism