Üniversite hastanelerindeki bölüm verimliliğinin performansa dayalı ek ödemeye etkisi
The effect of departmental productivity on performance-based additional payment in university hospitals
  1. Tez No: 699715
  2. Yazar: MURAT TAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Information and Records Management, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Araştırmada üniversite hastanelerinde uygulanan ek ödeme sistemi için maliyetleri azaltan, gelir - gider dengesini kuran, sadece çok çalışanın değil verimli ve kaliteli çalışanın kazanacağı bölüm bazlı bir model oluşturulması amaçlanmıştır. İlk aşamada, araştırmanın evrenini oluşturan Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri otuz anabilim dalının gelir ve giderleri tespit edilerek mali verimlilik değerleri çıkarılmıştır. Sadece finansal çıktılar yeterli görülmediğinden, ikinci aşamada veri zarflama analiziyle bölümlerin kaynak kullanım etkinlikleri ölçülmüştür. Sonuçlara göre sağlık hizmeti sunumundan elde edilen gelirin, gidere oranı %85' dir. Aralarında yüksek korelasyon değeri bulunan verimlilik ve etkinlik sonuçları birbirini desteklemektedir. Sonuçlar ek ödemeye Kalite Verimlilik Katsayısı olarak eşit veya ayrı ayrı yansıtılabilir. Çalışmanın devamında önerilen modelin doğruluğuna, kabul edilebilirliğine ve uygulanabilirliğine yönelik personel tutumları ölçülmüştür. Sonuç olarak kamu sağlık hizmeti gelirleri, maliyetleri karşılayamamakta ve bu durum hizmetin sürekliliğini zora sokmaktadır. Çözüm döner sermaye bütçesinden karşılanan personel özlük haklarının yasal bir düzenlemeyle üniversite bütçesinden karşılanmasıdır. Ek olarak, üniversite hastanelerinin bölüm verimliliğine dayalı ek ödeme dağıtımına geçmesi önerilir. Çalışanların bu konuyla ilgili tutumları olumludur.
Özet (Çeviri)
In the research, for the additional payment system applied in university hospitals; It is aimed to create a department-based model that reduces costs, creates an income-expense balance, and will win not only the hard workers but also the efficient and quality employees. In the first stage, incomes and expenses of thirty departments of Pamukkale University Hospitals which constitute the universe of the research were detected and financial productivity values were extracted. Since only financial outputs are not considered sufficient, in the second stage, the resource utilization efficiency of the departments were measured by data envelopment analysis. According to the results, the ratio of the income obtained from the provision of health services to the expense is 85%. Resource utilization efficiency and financial productivity results, which have high correlation value, support each other. The results can be reflected separately or equally as the KVK to the additional payment. In the continuation of the study, personnel attitudes towards the accuracy, acceptability and applicability of the model proposed were measured. As a result, public health revenues are unable to afford costs, which makes continuity of service difficult. The solution to the problem is that the employee personal rights paid from the revolving fund budget are paid by the university budget through a legal regulation. In addition, university hospitals are recommended to implement additional payment distribution based on department productivity. The attitudes of the employees on this issue are positive.