Afetlerde sağlık hizmetleri (Halk sağlığı konusu olarak depremler)
Health care services in disaster (Earthquakes as a public health)
  1. Tez No: 69760
  2. Yazar: AYHAN ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ TÜMERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Vffl. SUMMARY Because of its geographical position, Türkiye often meets earthquakes. Lately, in our country, there is an increasing sensitivity about the disaster services. Natural disasters are a public health problem. Besides the free and uncontrollable violence directly effecting the human health, there are long lasting, increasing problems due the damage occured on lower and upper structures. The preventive measures against the earthquake, that is impossible to eradicate in today's conditions, must be heavily protective. So the methods of Public Health Discipline should be used. At this study, that is done due to the risk of earthquake in 96 % of our country's land, for the purpose of examination of earthquake oriented services, in Dinar earthquake example, experiences and expectations of an earthquake society gathered together with an inquiry work-up. The inquiry is applied to to 151 persons composed of patients who administered 3 Health Care Centers, Maternal-Child Health and Family Planning Centers and Dinar Govermental Hospital during four weeks, live in Dinar, patients older than 15 years old and volunteers from Health Center staff. 20.9 % of the people included in this study experiencent an earthquake before. Although 16.4 % told that there had been earthquake in Dinar before, 31.4% said that there is risk of earthquake in Dinar, only 0.7 % of people told that they had taken permanent preventive measures before the earthquake. The reaction against the earthquake was to be petrified with horror in 44.2 %, to run away in 30.8 %. These reactions are because of fear, instincts, being uneducated. The rate of people who acted securely is only 4.4 %, the rate of people whose houses damaged greatly is 30. 1 %, the rate of people injured during the earthquake is 6.6 % and the rate of people diseased after the earthquake is 33.8 %. The rate of health problems which were occured due the earthquake and continued during the inquiry is 28.7 %. Health Care services after the earthquake have been found positive from 42.4 % and found incomplete and wrong from 34.9 %. 62.3 % of people tought that there might be another earthquake and 18.0 % of people had taken preventive measures. Although the grief of very lately experienced earthquake has not settled down in Dinar, the rehabilitation period studies completely neglected. 107davranış gösterebilenlerin oranı sadece % 4.4'tür. Bulundukları yer kullanılamayacak kadar çok hasar görenlerin oranı % 30. 1, depremde yaralananların oranı % 6.6, depremden sonraki günlerde hastalananların oranı ise % 33.8'dir. Depreme bağlı olup, anket uygulandığında devam etmekte olan sağlık sorunu oranı % 28.7'dir. Deprem sonrası sunulan sağlık hizmetleri hakkında % 42.4 oranında olumlu görüş bildirilmiş, eksikleri ve yanlışları hakkında % 34.9 oranında görüş bildirilmiştir. Dinar'da bir daha deprem olabileceğini söyleyenlerin oranı % 62.3, depreme karşı önlem alanların oram ise % 18.0'dir. Daha çok yakın tarihte büyük deprem yaşamış Dinar'da, acılar tüm tazeliğiyle yaşanmakta, ancak rehabilitasyon dönemi çalışmaları tamamen ihmal edilmektedir. 106
Özet (Çeviri)
Vffl. SUMMARY Because of its geographical position, Türkiye often meets earthquakes. Lately, in our country, there is an increasing sensitivity about the disaster services. Natural disasters are a public health problem. Besides the free and uncontrollable violence directly effecting the human health, there are long lasting, increasing problems due the damage occured on lower and upper structures. The preventive measures against the earthquake, that is impossible to eradicate in today's conditions, must be heavily protective. So the methods of Public Health Discipline should be used. At this study, that is done due to the risk of earthquake in 96 % of our country's land, for the purpose of examination of earthquake oriented services, in Dinar earthquake example, experiences and expectations of an earthquake society gathered together with an inquiry work-up. The inquiry is applied to to 151 persons composed of patients who administered 3 Health Care Centers, Maternal-Child Health and Family Planning Centers and Dinar Govermental Hospital during four weeks, live in Dinar, patients older than 15 years old and volunteers from Health Center staff. 20.9 % of the people included in this study experiencent an earthquake before. Although 16.4 % told that there had been earthquake in Dinar before, 31.4% said that there is risk of earthquake in Dinar, only 0.7 % of people told that they had taken permanent preventive measures before the earthquake. The reaction against the earthquake was to be petrified with horror in 44.2 %, to run away in 30.8 %. These reactions are because of fear, instincts, being uneducated. The rate of people who acted securely is only 4.4 %, the rate of people whose houses damaged greatly is 30. 1 %, the rate of people injured during the earthquake is 6.6 % and the rate of people diseased after the earthquake is 33.8 %. The rate of health problems which were occured due the earthquake and continued during the inquiry is 28.7 %. Health Care services after the earthquake have been found positive from 42.4 % and found incomplete and wrong from 34.9 %. 62.3 % of people tought that there might be another earthquake and 18.0 % of people had taken preventive measures. Although the grief of very lately experienced earthquake has not settled down in Dinar, the rehabilitation period studies completely neglected. 107