Üniversite hastaneleri döner sermaye işletmelerinde satın alma süreçleri: DMO alımlarının değerlendirilmesi
University hospitals revolving fund enterprises purchasing processes: Evaluating of SSO purchases
  1. Tez No: 885812
  2. Yazar: AYŞE ERİNÇ ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Üniversite hastaneleri kamu kesiminde nitelikli sağlık hizmeti sunan kuruluşlardır. Bu hastaneler bağlı bulundukları üniversitenin eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yanında döner sermaye işletmeleri aracılığıyla sağlık hizmeti de sunmaktadır. Sağlık hizmetinin kesintisiz olarak verilebilmesi için hastanelerin ihtiyaç duyduğu tıbbi malzeme, ilaç, gıda, laboratuvar kit ve kimyasalları gibi birçok ürünün alımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sağlık hizmeti sunumunun halk sağlığı açısından taşıdığı önem nedeniyle tedarik süreci diğer sektörlere göre özenle yürütülmesi gereken bir alan olmaktadır. Üniversite hastaneleri kamu kaynağını kullanan kuruluşlardır. Bu nedenle satın alma işlemlerini ilgili kanunlar kapsamında gerçekleştirmektedirler. Kamu İhale Kanunu üniversite hastanelerinin satın alma işlemlerinin yürütülmesinde uygulanan ana mevzuattır. Devlet Malzeme Ofisi ülkemizin merkezi satın alma kuruluşu olarak çalışmalarına devam etmektedir. Üniversite hastanelerinin başlıca alım kalemlerini içeren sağlık market uygulamasının hayata geçirilmesi ile Devlet Malzeme Ofisi alımları hastanelerde daha sık başvurulan bir yöntem olmaktadır. Her yeni uygulamada olduğu gibi sağlık market uygulamasının da aksayan yanları bulunmaktadır. Gelecekte kamu kesimi için tek satın alma yöntemi olması planlanan Devlet Malzeme Ofisi alımlarında sorunların tespit edilerek önlemler alınması sürece olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmada, ilk olarak döner sermayeli işletmeler ve üniversite hastaneleri ile ilişkileri üzerinde durulmuş, tabi oldukları satın alma mevzuatı incelenmiş ve son olarak Devlet Malzeme Ofisi üzerinden gerçekleştirilen alımlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
University hospitals are institutions that provide qualified health services in the public sector. In addition to the education and research activities of the university hospitals also provide health services through revolving fund enterprises. In order to perform of uninterrupted healthcare services, it is necessary to provide of the many products such as medical supplies, medicines, food, laboratory kits and chemicals in timely manner. Due to the importance for the delivery of healthcare service in terms of public health, the procurement process is an area that needs to be carried out with care compared to other sectors. State university hospitals are organizations that use public resources. Therefore, they carry out their purchasing transactions within the scope of relevant laws. The Public Procurement Law is the main legislation applied in the procurement processes for the state university hospitals. The State Supply Office performing it's duty as a main purchasing/ procuring organization for all state institutions in country. With the implementation of the health market application, which includes the main purchasing items of university hospitals, State Supply Office purchasing has become a more frequently used method in hospitals. As with every new application, the health market application also has its drawbacks. Identifying problems in State Supply Office procurement, which is planned to be the only purchasing method for the public sector in the future, and taking precautions will make positive contributions to the process. In this study, firstly, the relations with revolving funds enterprises and university hospitals were emphasized, then, purchasing legislation was examined, and finally, the purchases made via the State Supply Office were evaluated.