Pandemi sürecinde yaş ayrımcılığının yaşlı bireylerde yarattığı sosyal benlik algısı ve sonuçları
Social self perception and its results created by age discrimination in older individuals during pandemic process
- Tez No: 697617
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı Covid-19 pandemi sürecinde 65 yaş üstü bireylerin maruz kaldıkları yaş ayrımcılığı ve sosyal benlik sunumu düzeylerini incelemektir. Araştırma, nitel desende tasarlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel boyuta göre yaşlıların olumlu benlik saygısı geliştirmeleri ve sosyal benlik sunumu becerilerinin artmasına yardımcı olabilecek tematik içerikler oluşturulmuştur. Katılımcıların verdikleri cevaplar derlenerek içerik analizi yapılmış, fenomenolojik yaklaşımla ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Covid-19 sürecinde 65 yaş üzeri katılımcılar yaş ayrımcılığına ve toplumsal dışlanmaya maruz kaldıklarını dile getirmişlerdir. Yine araştırma sonuçlarına göre yaşlı bireyler aile bireyleri ve yakınlarıyla telefon, internet vb. iletişim araçlarını kullanarak sosyal benliklerini sunmuş, bu bağlamda takdir görme, değerli olduğunu hissetme, saygı görme gibi duyguları yaşamışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the levels of age discrimination and social self-presentation that individuals over the age of 65 experience during the Covid-19 pandemic process. The research was designed in a qualitative design. For this purpose, thematic contents were created that can help the elderly develop positive self-esteem and increase their social self-presentation skills according to the qualitative dimension. The answers given by the participants were compiled and content analysis was made and discussed with a phenomenological approach. According to the results of the research, participants over the age of 65 stated that they were exposed to age discrimination and social exclusion during the Covid-19 process. Again, according to the results of the research, elderly individuals do not use telephone, internet etc. with their family members and relatives. They presented their social identities by using communication tools, and in this context, they experienced feelings such as being appreciated, feeling valuable, and being respected.