İslami bankacılık ve finansta büyüme ve strateji: Bangladeş ve Malezya üzerine bir vaka analizi
Growth and strategy in islamic banking and finance: A case study on Bangladesh and Malaysia
- Tez No: 697672
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Güneydoğu Asya (Malezya) ve Güney Asya (Bangladesh) bölgesindeki İslami finans sektörüne ilişkin önemli değişikliklerin incelenmesidir. Bu tez, Güneydoğu Asya bölgesindeki İslami finans ürünleri, piyasa gelişmeleri ve eğilimleri, İslami bankacılık alanında karşılaşılan sorunlar, gibi meseleleri anlamak isteyen okuyucular için yararlı olacaktır. İslami bankacılık ve finans, küresel İslami ekonomik sistemin bir parçasıdır; Şeriat'ın temel emir ve değerleri etrafında, yasaklanan faaliyetleri göz önünde bulundurarak sosyal adaleteve moral ekonomisine dayanır. Bu çerçevede, söz konusu ülkelerdeki İslami finans olgusunun gerçekliği ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde İslam iktisadı ve finansının araştırma alanına değinilmiştir. İslami iktasadı çerçevesinde çalışan sektörlere yer verilmiş ve İslami finansın finansal ürünleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. İkinci bölümde İslami bankacılığın tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Malezya ve Bagladeş'teki durum incelenmiştir. İslami bankacılık ve finans alanlarındaki yaşanan gelişmelerini hem stratejilerini hem de büyümesini göstermektedir. Bu amaçla, her ülkeden iki İslami bankanın (Bangladeş İslami Bankası ve Bank İslam Malezya Berhad) bir örneği analiz kullanılarak seçilmiştir. Ayrıca, Bangladeşdeki İslami finans endüstrisinin geleceğinin kurumsal, akademik ve sosyal süreci de detaylandırılmıştır. Bu çalışma, İslami finans endüstrisinin geleceği için atılması gereken önemli adımları tespit ederek sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this article is to examine the book offers important updates on the Islamic financial sector in the Southeast Asian region. This book is useful for readers who are looking to understand the developments of Islamic finance in the Southeast Asian region, including on topics such as Islamic financial products, the issues, and challenges faced by Islamic banking, market developments and trends, Islam in Southeast Asia, as well as Islamic succession planning. Islamic banking and finance are part of the global Islamic economic system; its basic precepts revolve around the Islamic religion by introducing the main values of Sharia and is based on social justice, the ethical economy, and everything that is prohibited in Islamic Law. This thesis has answered the reality of the phenomenon of Islamic finance in Bangladesh and Malaysia, and their social welfare activities. That has been starting by analyzing the Islamic economy and finance in the first part of the thesis, with two main chapters. The first chapter focuses on the growth of the sectors that are part of the Islamic economy will analyze: food, tourism, cosmetics, and halal pharmaceuticals; the second chapter focuses on the analysis and development of the sectors of the Islamic financial industry from the theoretical perspective of Sukuk, Tekafül, mutual funds, and other financial institutions. The second chapter shows the strategies and growth of the Islamic banking and finance sector. The third chapter of the thesis has been discussed the strategies and growth of the developments in the fields of Islamic banking and finance in the two countries of Bangladesh and Malaysia. For this purpose, a sample of two Islamic banks (Islami Bank Bangladesh Limited & bank Islam Malaysia Berhad) from each country is selected using analysis. Furthermore, the institutional, academic, and social process of the future of the Islamic financial industry has also been elaborated. This research closes with the main conclusions, which are considered the necessary steps for the future of the Islamic financial industry.