2863 sayılı Kanun'a göre tabiat varlıklarının korunması
According to Law No 2863 protection of natural assets
  1. Tez No: 697673
  2. Yazar: PINAR ÜSTÜNYER ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
İnsanlığın ortak mirası olarak nitelendirilen tabiat varlıklarının tespiti, korunması ve gelecek nesillere aktarılması gün geçtikçe önemi anlaşılan uluslararası bir meseledir. Küreselleşen dünyada bilhassa gelişmiş ülkelerde çevre sorunlarına çözüm aranırken korunan tabiat varlığı sayısı da hızla artmaktadır. Yıllardır öğretilen ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili, dört mevsimin bir arada yaşandığı önemli ve zengin bir coğrafyada yer aldığı yönündeki ezberlerin ötesine geçilerek, çevrenin ve tabiat değerlerinin korunmasına yönelik geniş katılımlı çalışmalar yapılmalı ve ortak bir koruma bilinci oluşturulmalıdır. Koruma kullanma dengesinin tüm canlılar için önemi göz önüne alınarak yasal düzenlemelere yön verilmelidir. Bu çalışmada, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında korunacak tabiat varlıklarına ilişkin idare hukuku bağlamında inceleme yapılmıştır. Tabiat varlıklarının korunmasında görevli ve yetkili idarelerin sorumlulukları ve tabiat varlıklarını koruma komisyonlarının yapısı, işleyişi, görevleri ve verdikleri kararlar detaylı biçimde incelenmiştir. Uygulamada karşılaşılan sıkıntılara değinilerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The determination, protection, and hand down to the next generations of natural assets, which are considered to be the common heritage of humanity, is an international issue whose importance is increasing with each passing day. In the globalizing world, while seeking solutions for environmental problems, the number of protected natural assets has been rapidly increasing especially in developed countries. We should carry out well-attended studies for the protection of the environment and natural assets by going beyond the cliches like that our country is surrounded by seas from three sides or it is located at rich geography where all four seasons are experienced together. Then, we should create a common awareness of environmental protection. Legislative regulations should be guided by considering the importance of balancing conservation with utilization for all living creatures. In this thesis, a study has been done about natural assets which are needed to be protected within the scope of Law No 2863 on the Protection of Cultural and Natural Assets in the context of administrative law. The responsibilities of the competent authorities in the protection of natural assets and the structure, operation, tasks, and taken decisions of the protection commission of natural assets have been examined in detail. By addressing the problems encountered in practice, solution proposals were presented.