Furosemidin çeşitli biyolojik materyallerden analizi üzerine çalışmalar
Analysis of furosemid from various biological materials
  1. Tez No: 69772
  2. Yazar: SELMA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Furosemid; hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği ve çeşitli ödem tiplerinin tedavisinde kullanılan bir diüretiktir. Son yıllarda furosemid, sporcular tarafından doping amacıyla ya yarışma öncesi ağırlıklarını azaltarak daha düşük kategoride yarışmak ya da idrar hacmini artırarak idrarın seyreltilmesiyle doping amacıyla alman ilacın idrardaki düzeyini yasaklı sınırın altına düşürmek için kullanılmaktadır. Furosemidin idrardan HPLC ile analizinde doğru, tekrarlanabilir ve duyarlı bir yöntem geliştirilmiştir. İdrar numuneleri asidik ortamda etil asetata çekilmiştir. Asidik ekstrakt kuruluğa kadar uçurulup, metanolde çözülmüştür. Metanolik çözelti, Hypersil ODS Qg ters faz, 5 ym tanecik çaplı kolona enjekte edilmiştir. Fosfat tamponu (pH:3.0)-asetonitril gradient programı, hareketli fazla 1 ml/dk akışta uygulanmıştır. Kullanılan dizi diyot dedektörde ayarlanan dalga boyu 236 nm'dir. İç standart olarak kloıtalidon kullanılmıştır. Furosemid alt tayin sının 25 ng/ml bulunmuştur. Yüzde verim, 2 fig/ml ve 16 ng/ml furosemid derişimi için sırasıyla % 99.94 ± 1.03, % 96.47 ± 1.43 olarak bulunmuştur (n= 10). Oral olarak, 40 mg'lık tek doz furosemid 3 sağlıklı gönüllüye verilmiş ve furosemidin idrardan atılımı 49 saat boyunca izlenmiştir. Furosemidin atılan idrarın, pH'sma, yoğunluğuna, hacmine etkisi ve furosemidin atılan idrar hacmine bağımlılığı incelenmiştir. Ayrıca gönüllülerde furosemidin kümülatif atılımı ve atılım hızı da incelenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Furosemide is an active gradient of a class of diuretic that are used widely in the treatment of hypertension, congestive heart failure and some types of oedema. In the last few years furosemide has been misused and abused in sports where weight categories are involved, to reduce weight prior to competition or to deliberately dilute the urine specimen as a tentative attempt to escape the drug tests. A reliable, reproducible and sensitive analysis procedure using high- performance liquid chromatography for the detection of furosemide in urine has been shown. The urine samples were extracted under acidic condition to ethyl acetate. The acidic extract was evaporated to dryness and reconstituted in methanol. The methanolic extract was injected onto a Hypersil ODS Qg (5jim) column. Phosphate buffer pH 3.0 and acetonitrile were used as mobil phases in gradient programme. The flow rate of the mobile phase was kept of 1 ml/min. A diode array ultraviolet detection was set to monitor the signal at 236 nm. Chlorthalidone was used as internal standart. The lower limits for detection is 25 ng/ml in urine. The percentage of recoveries were found as a 99.94 ± 1.03 % and 96.47 ± 1.43 %, for the concentration of furosemide as 2 fig/ml and 16 Hg/ml, respectively. Furosemide was detected in urine 49 h after oral administration single dose of 40 mg furosemide to three healthy volunteers. The effect of furosemide in human urine pH, density, urine volume and the effect of urine volume to furosemide excretion. Besides, cumulative excretion and rate of excretion of furosemide were also investigated.