آيات التسخير في القرآن الكريم دراسة وصفية تحليلية
Kur'an-ı Kerimdeki teshir ayetleri / betimleyici analitik inceleme / The verses of harnessing in the Holy Quran, an analytical descriptive study
  1. Tez No: 824331
  2. Yazar: ABDULLAH MAHMOOD KAREEM KAREEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanoğlunun, evreni ve hayatını idame ettirebilmesi için Allah'ın kendisine bahşettiği nimetleri tefekkür etmesi, kendisine tevdi edilen halifelik ve Allah'a karşı kulluk vazifelerini hakkıyla ifa etmesine yardımcı olur. Kur'ân'da geçen teshîr âyetleri Allah'ın eşsiz kudretine ve evrendeki muhteşem nizama delalet eder. Nitekim evrenin eşsiz bir düzenle işlemesi akılları hayrete düşürmekte, yaratıcıya boyun eğdirip O'nun uluhiyetini kabule zorlamaktadır. Bu araştırmada, Kurân'daki teshîr âyetleri, Allah'ın ilahlığı, birliği, bilgisi, gücü ve mülkünün ispatına delil olması açısından incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmada gece ve gündüzün, dört mevsimin sürekli dönüşümlerinin, dünya ve ayın hareketlerinden kaynaklandığını, bu süreçlerin ve olayların devamlılığının ise Allah tarafından bize musahhar kılındığını ifade eden kozmik âyetleri ele alınmıştır. Araştırmada“teshîr”kavramı, Kurâ'n-ı Kerim'deki anlamları ve ilişkileri açıklanmış, teshîr türleri ve teshirin hikmeti üzerinde durulmuştur. Ayrıca müsahhir (müsahhar kılan aşkın kudret) ile müsahharün leh (kendisi için müsahhar kılınan), müsahhar (müsahhar kılınan varlık) ile müsahharün leh (kendisi için müsahhar kılınan) arasındaki ilişki çalışma kapsamında ele alınmıştır. Teshîr âyetlerinin tefsiri incelendiğinde bu âyetlerin her zaman ve mekâna uygun birtakım gayeler, hikmetler ve bütün insanlık için öğütler barındırdıkları görülecektir. Ayrıca bu âyetler Hz. Peygamber'in doğruluğuna dair birtakım bilimsel kanıtlar ve insan aklının algılayamayacağı kozmik mucizeleri ortaya koyar. Bu âyetlerde Allah'ın insanoğluna bahşettiği nimetler vurgulanmış ve insanların bu nimetlerden doğru bir şekilde nasıl yararlanabilecekleri, Allah'ın rızasını kazanacak şekilde bu nimetleri nasıl kullanabilecekleri, aksi davranmaları durumunda bu nimetlerin Allah'ın gazabını celbe sebep olabilecekleri açıklanmıştır. Bu âyetlerde yer alan hakikatler, materyalist ve natüralist filozofların iddialarını, akıl yoluyla ve kesin delillerle çürütmektedir. Bu araştırmada, tefsir kaynakları, 'ulumu'l-Kur'ân literatürü, dil, belagat ve ilmî mucize alanında yapılan çalışmalardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
If man thinks about this universe and what God Almighty has subjected to him from the elements of life and divine gifts that help him in carrying out the task of succession and worshiping God Almighty to the fullest extent, and if he looked at the verses that dealt with subjection in the Holy Qur'an, he would find that they indicate a finite cosmic accuracy, and unique divine manifestations. The universe operates according to unique laws that baffled minds and submitted to the Creator of the universe and acknowledged his acceptance. Therefore, this research dealt with the verses of subjection in the Quranic discourse; To prove God's divinity , oneness and the completeness of His knowledge, power and possession, and that what occurs in it of the continuation of the succession of night and day and the four seasons, is a result of the movement of the earth and the moon, and the continuity of these movements, events and phenomena .It is a subjection from God Almighty to us, and we mentioned God's cosmic signs that some of his Quranic verses explain .The research revolved around explaining the concept of subjugation, the words synonymous with its meaning in the Holy Qur'an, and the way it relates to it, with an explanation of its types, the wisdom behind it, and the face of the relationship between the subdued and the one subdued. It also revolved around the interpretation of the verses of subjugation, and access to some of their purposes and benefits, wisdom, and lessons for all people in accordance with the requirements of every time and place, and scientific facts indicating the sincerity of the Messenger, may God's prayers and peace be upon him, and what he brought, and some of the cosmic wonders that are beyond the comprehension of the mind. Humanity has it, and an explanation of the blessings of God Almighty in these verses to people, and how they can benefit from them in the right way in a manner that pleases God, and what happens to them if they use them in a way that angers Him, may He be exalted be He, and highlighting the facts in these verses that refute the claim of atheists among the philosophers. and the natural ones, and refuting them with conclusive mental evidence, and innate evidence transmitted and circulated from the Book and the Sunnah of the Prophet, benefiting from books of interpretation, the sciences of the Qur'an, language, rhetoric, and scientific miracles.